Trwa ładowanie...
d33j0xh

Śląsk. Filharmonia Zabrzańska obchodzi 70-lecie. Koncertowali nawet w Japonii

Od inaugurującego działalność koncertu w październiku 1950 roku, do czasów dzisiejszych, zespół Filharmonii Zabrzańskiej przeszedł długą drogę. Koncertował z wybitnymi solistami i dyrygentami w kraju i na świecie. Dziś zespół liczy 60 muzyków.
Share
Filharmonia Zabrzańska przygotowuje programy symfoniczne, oratoryjne, ale także rozrywkowe.
Filharmonia Zabrzańska przygotowuje programy symfoniczne, oratoryjne, ale także rozrywkowe.Źródło: Filharmonia Zabrzańska, Fot: filharmonia.zabrze.pl
d33j0xh

Jednym z założycieli zespołu był wybitny kompozytor, aranżer, pianista i dyrygent Edward Czerny. Koncert inauguracyjny zespołu pod nazwą Filharmonia Górnicza odbył się w październiku 1950 r. Kilka miesięcy wcześniej, wiosną 1950 r., działalność rozpoczęła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zabrzu. Powołano wtedy Towarzystwo Miłośników Filharmonii Górniczej, do którego zadań należało zapewnienie nowo powstałej orkiestrze bytu finansowego.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej liczy dzisiaj 60 muzyków, zaś jej dyrektorem naczelnym i artystycznym od 1990 roku jest Sławomir Chrzanowski.

– Od inaugurującego działalność koncertu w październiku 1950 roku, do czasów dzisiejszych, zespół przeszedł długą drogę. Drogę znaczoną nazwiskami muzyków, artystycznych szefów, wybitnych solistów i dyrygentów, przyjaciół, mecenasów kultury oraz zwykłych społeczników. Była to także droga kilkunastu tysięcy koncertów w kraju i na świecie – wspomina Sławomir Chrzanowski.

d33j0xh

Filharmonia Zabrzańska obchodzi 70-lecie. Wybitni artyści

W kilkudziesięcioletniej działalności orkiestry koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy, w tym m.in.: Wiesław Ochman, Andrzej Hiolski, Grażyna Brodzińska, Bernard Ładysz, Piotr Paleczny, Krystian Zimermann, Wanda Wiłkomirska i wielu innych.

Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej kilkakrotnie koncertowała w Rosji, Słowacji, Węgrzech, Austrii, Czechach, Niemczech a nawet w Japonii.

Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach m. in.: "Gaude Mater" w Częstochowie, "Viva il Canto" w Cieszynie, Europejskim Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy czy Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

d33j0xh

70 lat Filharmonii Zabrzańskiej. Lider Promocji Kultury Polskiej

Zespół regularnie bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej w charakterze orkiestry konkursowej.

Budżet UE. Polska poniesie sromotną klęskę? Europoseł mówi, jakie są realia

Orkiestra nagrała kilka płyt CD, oraz zarejestrowała szereg programów dla TVP z udziałem najwybitniejszych artystów polskich estrad. Filharmonia Zabrzańska została uhonorowana wieloma nagrodami, jak choćby "Lider Promocji Kultury Polskiej" – jako druga orkiestra po Filharmonii Narodowej.

d33j0xh

Repertuar orkiestry preferuje utwory klasycyzmu i romantyzmu, chętnie sięga także po dzieła współczesne - szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek. W sezonie artystycznym zespół przygotowuje około 20 programów symfonicznych, 5 oratoryjnych, kilka rozrywkowych oraz 10 osobnych programów w cyklicznej akcji dla dzieci i młodzieży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33j0xh

Podziel się opinią

Share
d33j0xh
d33j0xh
Więcej tematów