Senat uczcił 85. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego
Senat przyjął jednogłośnie uchwałę w
sprawie uczczenia 85. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, w
której oddał cześć wszystkim, którzy "przyczynili się do powrotu
Śląska do Macierzy".
"Osiemdziesiąt pięć lat temu Ślązacy chwycili za broń, aby złączyć się z nowopowstałym państwem polskim. W rocznicę wybuchu zwycięskiego III Powstania Śląskiego Senat wolnej Polski oddaje im cześć oraz wyraża najwyższy szacunek wszystkim, którzy przyczynili się do powrotu Śląska do Macierzy" - napisano w uchwale.
Na mocy postanowień konferencji wersalskiej o przynależności Górnego Śląska miał zadecydować plebiscyt mieszkańców. Odbył się on 20 marca 1921 roku pod egidą Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej, złożonej z przedstawicieli Anglii, Francji i Włoch.
Mimo obecności wojsk alianckich na terytorium plebiscytowym, przygotowania do głosowania odbyły się w atmosferze zagrożenia i terroru ze strony niemieckiej. Rezultat plebiscytu nieznacznie wskazywał na zwycięstwo zwolenników Niemiec, jednak przedstawiony przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą projekt podziału terytorium plebiscytowego był krzywdzący dla strony polskiej.
W tej sytuacji 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie (I - 1919, II - 1920). Jego dyktatorem ogłosił się Wojciech Korfanty. Powstanie trwało ponad dwa miesiące. Jego efektem był ostateczny podział Górnego Śląska, przyznający Polsce znacznie większy obszar, w tym dużą część okręgu przemysłowego.
W uchwale Senatu napisano: "Mając w pamięci waleczność, odwagę i determinację powstańców pragniemy, aby ich patriotyzm stanowił wzór dla współczesnej młodzieży. Chylimy czoła przed wszystkimi, którzy w tej walce oddali swe życie".
Senatorowie wyrazili uznanie dla polskiego komisarza plebiscytowego i przywódcy III Powstania Śląskiego Wojciecha Korfantego, który - jak czytamy w uchwale - "przez swoją działalność narodową i zabiegi dyplomatyczne doprowadził do przywrócenia Polsce Górnego Śląska".
"Zapewniamy, że naszą intencją jest, aby każdy, kto uczestniczył w wydarzeniach dziejowych, jakie miały miejsce na Śląsku w latach 1919-1921, znalazł swe miejsce na kartach polskiej historii" - głosi uchwała Senatu.