Trwa ładowanie...
d12u9vs

Muzeum Śląskie szuka ślubnych pamiątek

Oryginalne akcesoria weselne, ślubne stroje, dekoracje, zaproszenia, tablice witające nowożeńców, a nawet butelki po weselnej wódce - to przedmioty, które Muzeum Śląskie chce wypożyczyć od mieszkańców Górnego Śląska na potrzeby wystawy "Ach, co to był za ślub".

d12u9vs
d12u9vs

Wystawa, którą będzie można zwiedzać od 29 kwietnia do 4 lipca w katowickim muzeum, zaprezentuje obrzędy i zwyczaje weselne charakterystyczne dla środowiska miejskiego i wiejskiego Górnego Śląska w XIX i XX wieku.

- Temat zostanie potraktowany szeroko: od poznawania się młodych, narzeczeństwa, zaręczyn, poprzez ślub i ucztę weselną, przenosiny młodych na nowe gospodarstwo aż po świętowanie rocznic ślubu, czyli srebrnego i złotego wesela - powiedziała Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.

W związku z organizacją ekspozycji muzeum poszukuje fotografii, dokumentów oraz przedmiotów związanych z zaręczynami, weselem oraz świętowaniem srebrnych i złotych godów. Chodzi m.in. o akcesoria balowe, podarunki zaręczynowe i ślubne oraz kobiece i męskie stroje.

Wystawę mogą również wzbogacić ciekawe zaproszenia, telegramy z życzeniami dla nowożeńców, dekoracje samochodów ślubnych, butelki weselne, tablice powitalne oraz porcelana i szkło z okolicznościowymi napisami. Chodzi przede wszystkim o pamiątki sprzed wielu lat oraz przedmioty wyróżniające się oryginalnością.

Osoby zainteresowane przekazaniem swoich pamiątek na wystawę powinny telefonicznie lub osobiście skontaktować się z działem etnografii Muzeum Śląskiego w Katowicach do 10 kwietnia tego roku.

d12u9vs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12u9vs
Więcej tematów