Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. DPS w Orzeszu znów zmaga się z wirusem

U 12 osób z Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu (woj. śląskie) - 9 mieszkańców i 3 pracowników - potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ośrodek po raz drugi zmaga się z SARS-CoV-2.

Koronawirus w Polsce. DPS w Orzeszu znów zmaga się z wirusemKoronawirus w Polsce. DPS w Orzeszu znów zmaga się z wirusemŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d2gqr7r
d2gqr7r

Placówka w Orzeszu po raz drugi w ostatnich miesiącach została dotknięta SARS-CoV-2. Wcześniej ognisko zakażenia pojawiło się tam w czerwcu.

"Za wcześnie uznaliśmy, że pokonaliśmy już tego wirusa. On nadal jest z nami, on wciąż się tu tli" – powiedziała, cytowana przez służby prasowe starostwa, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu Jadwiga Krajewska.

Przeprowadzone we wtorek badania na obecność koronawirusa wykazały 12 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Infekcję wykryto u 9 mieszkańców i 3 pracowników ośrodka. Badania na zlecenie sanepidu prowadziło wojsko i opłacany przez mikołowskie starostwo zespół wymazobusa. 4 zakażone osoby z wysoką gorączką i trudnościami w oddychaniu trafiły do szpitali w Raciborzu i w Chorzowie.

d2gqr7r

Koronawirus w Orzeszu. W czerwcu zmarł jeden z podopiecznych

Podopieczni i personel orzeskiego DPS-u walczą z koronawirusem już drugi miesiąc. Pierwsze ognisko zakażenia wykryto tam 20 czerwca. Wyniki badań przesiewowych przeprowadzonych wówczas w placówce potwierdziły SARS-CoV-2 u 18 mieszkańców i 6 pracowników.

Zdecydowana większość z nich chorobę przechodziła bezobjawowo. Po tygodniu, w związku z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, zmarł jeden z podopiecznych, a pięciu kolejnych mieszkańców trafiło do szpitali w Chorzowie i w Tychach.

"4 sierpnia wydawało się, że sytuacja została już opanowana, wtedy to tyski sanepid odnotował w orzeskim ośrodku ostatnich pięciu ozdrowieńców, a przeprowadzone po raz kolejny testy wykazały, że placówka jest wolna od koronawirusa" – przypominają przedstawiciele starostwa.

DPS w Orzeszu jest kolejnym takim ośrodkiem w woj. śląskim, w którym w ostatnim czasie wykryto ognisko koronawirusa. Jak przekazały w środę służby kryzysowe wojewody, zakażonych jest także 39 z 51 podopiecznych domu seniora w Kobiórze. Osoby zdrowe zostały przewiezione do podobnego ośrodka prowadzonego przez tego samego właściciela w Ogrodzieńcu.

d2gqr7r

Według ostatnich danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 19 tys. 119 osób (w środę poinformowano o 160 nowych przypadkach zakażenia w regionie, z których 449 zmarło – w środę podano informację o śmierci kolejnych sześciorga mieszkańców woj. śląskiego, chorych na COVID-19. 85,6 proc. wszystkich zakażonych (16 tys. 235 osób) wyzdrowiało. W szpitalach regionu leczonych jest 269 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2gqr7r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gqr7r
Więcej tematów