Trwa ładowanie...

"Kolęda" w Ciągowicach. Zdjęcia dokumentu wywołały burzę

Ledwie zaczął się październik, a w miejscowości Ciągowice na Śląsku już zapowiedziano kolędę. Ta tradycyjnie zaczyna się zazwyczaj po Bożym Narodzeniu, jednak w tej miejscowości jest inaczej. Mieszkańcy otrzymali też karteczki, które wywołały spore oburzenie.

Ciągowice. "Kolęda" w tej miejscowości zaczęła się już w październiku Ciągowice. "Kolęda" w tej miejscowości zaczęła się już w październiku Źródło: Pixabay, Twitter
d2swcaq

Na aż... trzy cele będą wykładali pieniądze parafianie w miejscowości Ciągowice na Śląsku. Tam kolęda ruszyła właśnie w piątek 8 października. Wszystko z powodu koronawirusa, który spowodował, że w wielu parafiach tradycyjnych odwiedzin księdza zwyczajnie nie było.

Ciągowice. "Kolęda" w październiku i nietypowa karteczka

Do Internetu trafiło zdjęcie dokumentu, który mieli otrzymać parafianie z Ciągowic przed wizytą duszpasterską. Do wypełnienia mają oni cztery rubryczki - trzy z nich przeznaczone są na podanie kwoty przeznaczonej na dany cel, czwarta to miejsce na podpis parafianina.

Tegoroczna kolęda ma przynieść dochód na poważne inwestycje. Jak wynika z dokumentu, parafianie z Ciągowic mają określić, ile przeznaczą na remont dachu, na kościół, a także na samą "kolędę".

Wyrok TK o wyższości prawa polskiego. Czarnek: TSUE przekracza swoje kompetencje

Zdjęcie karteczki, która miała zostać dostarczona mieszkańcom parafii w Ciągowicach, wzbudziło niemałe oburzenie. Wielu internautów zaznacza, że wizyta księdza jest wyjątkowo wczesna, jak na "kolędę". Często pojawiają się też komentarze mówiące o tym, że tradycyjna "koperta" powinna być "dobrowolnym gestem" ze strony parafian.

d2swcaq

Na stronie parafii w Ciągowicach można również znaleźć informację o szacunkowym koszcie remontu dachu kościoła. Co zaznaczono, w tytule należy podać informację, od kogo pochodzi ewentualny przelew lub wpłata. Jak podkreślono w komunikacie, naprawa ma kosztować 80 tys. złotych, jednak "stal znacznie zdrożała i jest obawa zmiany kosztorysu".

"Kolęda" w Ciągowicach. Kuria zabiera głos

Informacji dotyczącej karteczki związanej z tegoroczną "kolędą" nie udało się potwierdzić w parafii w Ciągowicach. Głos w tej sprawie zajęła jednak kuria w Sosnowcu.

- Użycie na kartkach słowa "ofiara" zakłada, że wsparcie celów ekonomicznych parafii będzie miało charakter dobrowolny, a wierni osobiście mogą podjąć decyzję czy i które cele chcą wesprzeć - przekazał w rozmowie z serwisem goniec.pl dyrektora biura prasowego Diecezji Sosnowieckiej Przemysław Lech.

d2swcaq

W jego ocenie karteczki były "formą komunikacji", której celem było przekazanie informacji parafianom i potrzebach wspólnoty.

Ciągowice. Tegoroczna "kolęda" to także datki na remont dachu parafiaciagowice.com.pl
Ciągowice. Tegoroczna "kolęda" to także datki na remont dachu Źródło: parafiaciagowice.com.pl

Źródło: goniec.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2swcaq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2swcaq
Więcej tematów