Trwa ładowanie...

Katowice. Wielki Post i spore obostrzenia

Msza transmitowana na antenie diecezjalnego radia i za pośrednictwem internetu, raz wypowiedziane ”jesteś prochem i w proch się obrócisz” oraz kapłan w maseczce z dala od wiernych – tak w tym roku będzie wyglądała Środa Popielcowa w katowickiej Archikatedrze.

Środa Popielcowa w Kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego PostuŚroda Popielcowa w Kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego PostuŹródło: PAP, fot: PAP/DAREK DELMANOWICZ, DAREK DELMANOWICZ
d21zwix
d21zwix

Środowej mszy, która rozpocznie czas Wielkiego Postu w Kościele katolickim, będzie przewodniczył o godz. 18.00 abp Wiktor Skworc. Zwyczaj posypywania głów popiołem będzie kultywowany zgodnie z zaleceniami zawartymi w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Jak stwierdza watykański dokument „kapłan w milczeniu skrapia popiół wodą święconą, raz wypowiada formułę z Mszału Rzymskiego, wyciera ręce i wkłada maseczkę i nakłada popiół na wiernych nic nie mówiąc”.

Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty pojawił się w VIII w. W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, tj. trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Przez czterdzieści dni Wielkiego Postu chrześcijanie przygotowują się do Świąt. Przez ten czas Kościół przypomina o trzech drogach odzyskiwania bliskości z Bogiem: post, jałmużnę i modlitwę. Papież Franciszek przypomniał, że jest to czas na odnowę wiary, nadziei i miłości.

Ksiądz nakreślił czarną przyszłość Kościoła w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21zwix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21zwix
Więcej tematów