Katowice. Fatalne nawyki kierowców. Tysiące mandatów za złe parkowanie
Blisko 2,9 tys. razy interweniowali w ostatnim miesiącu strażnicy miejscy z Katowic, dyscyplinujący kierowców w ramach akcji "Wyzwanie: parkowanie!". Ponad 800 interwencji zakończyło się mandatem. Zgłoszono też 930 "miszczów parkowania".
11.06.2021 06:43
Akcję, która ma ograniczyć przypadki nieprawidłowego parkowania, samorząd Katowic rozpoczął w kwietniu. Podczas pierwszego etapu, realizowanego w
Śródmieściu i dzielnicy Koszutka, kierowcy dostawali jedynie ulotki informacyjne. Straż Miejska rozdała ich blisko 2000. Od 10 maja akcja weszła w drugą fazę i została rozszerzona na inne dzielnice. W niej pobłażania dla nieprawidłowo parkujących już nie było.
- Minął miesiąc, odkąd rozpoczęliśmy dyscyplinowanie kierowców. Statystyki prowadzone przez Straż Miejską pokazują, że akcja Wyzwanie: parkowanie jest potrzebna, bo wielu kierowców wciąż parkuje w sposób nieprawidłowy lub nielegalny. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami będziemy prowadzili działania dyscyplinujące do skutku - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.
Od początku akcji katowicka straż miejska przeprowadziła 2894 interwencje związane z akcją, w tym 2259 związanych z nieprawidłowym parkowaniem (nałożono 694 mandaty i udzielono 533 pouczeń; pozostałe sprawy są w toku) i 335 związanych z rozjeżdżaniem i niszczeniem zieleńców (nałożono 119 mandatów, pozostałe sprawy są w toku).
Katowice. Mandaty za złe parkowanie
Ponadto w ramach akcji założono 233 blokady na koła i odholowano jeden samochód. Osiem spraw zostało skierowanych do sądu. Wartość zapłaconych mandatów wyniosła już 83,5 tys. zł (w tym 9,5 tys. zł za rozjeżdżone zieleńce).
Od 10 maja akcja "Wyzwanie: parkowanie!" prowadzona jest już w całym mieście. Cały czas można też na mapie na stronie wyzwanieparkowanie.katowice.eu oznaczać miejsca, w których problemy z nieprawidłowym parkowaniem występują najczęściej. Od uruchomienia mapy 4 maja katowiczanie oznaczyli 930 "miszczów parkowania".
Mieszkańcy mogli też zgłaszać zieleńce, które są notorycznie rozjeżdżane przez samochody. Następnie w każdej z 22 dzielnic zostanie wybrane jedno miejsce, które zostanie zrewitalizowane przez Zakład Zieleni Miejskiej, przy współpracy z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów. Prace mają być prowadzone w taki sposób, aby utrudnić wjazd samochodów. Wkrótce miasto ma przedstawić harmonogram, listę i zakres prac związanych z rewitalizacją tych miejsc.