Trwa ładowanie...

Gliwice. Nowa instytucja kultury. Zastąpi Miejskie Domy Kultury

Powołanie nowej miejskiej instytucji kulturalnej, Centrum Kultury Victoria w docelowej siedzibie w planowanych do odrestaurowania ruinach dawnego Teatru Victoria planują władze Gliwic.
Share
Gliwice. Nowa instytucja kultury ma mieć siedzibę w ruinach Teatru Victoria.
Gliwice. Nowa instytucja kultury ma mieć siedzibę w ruinach Teatru Victoria.Źródło: UM Gliwice, Fot: A. Ziaja
d4lyanf

Nowa instytucja ma być ukierunkowana na odbiorcę w różnym wieku, łącząca różne obszary aktywności i wyznaczająca kierunki rozwoju kultury w mieście i regionie, skupiająca i wspierająca zarówno działania lokalnych środowisk artystycznych, edukację kulturalną, jak i duże, szeroko zakrojone przedsięwzięcia. - Miasto rok od podjęcia pierwszych kroków w tym kierunku – przerwanych dwoma falami pandemii – powróciło do prac nad projektem nowej instytucji kultury, spełniającej oczekiwania środowiska kulturalnego i gliwiczan. 13 kwietnia jej koncepcję przedstawiła na posiedzeniu komisji edukacji i sportu rady miasta wiceprezydent Gliwic Ewa Weber.

Gliwice. Powstanie Centrum Kultury Victoria

Gliwicki samorząd uznał, że obecnie w mieście brakuje jednej dużej instytucji, która zajmowałaby się m.in. organizacją koncertów i festiwali, edukacją kulturalną i artystyczną, działając szerzej, niż wynika to obecnie z przedsięwzięć kulturalnych realizowanych głównie przez Teatr Miejski czy Miejską Bibliotekę Publiczną. - Analizując ten stan i potrzeby sygnalizowane przez środowisko kulturalne i mieszkańców Gliwic, zdiagnozowaliśmy w minionym roku elementy, które pozwoliły stworzyć koncepcję nowej gliwickiej instytucji kultury, budowanej zgodnie z duchem czasów: nie na pokaz i zupełnie od nowa, lecz przemyślanie i rozsądnie, w oparciu o potencjał, którym już dysponujemy – powiedziała Weber.

d4lyanf

Nowa instytucja kultury miałaby zacząć działanie z początkiem stycznia 2022 r. Przekształcenie miałoby polegać na likwidacji przez radę miasta MDK, z uzasadnieniem o planowanym utworzeniu instytucji kultury, która przejmie dział edukacyjny Domu. Następnie rada przyjęłaby uchwałę ws. powołania instytucji kultury – Centrum Kultury Victoria, razem z jej statutem.

Pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury zaproponowano rozwiązania zapewniające ciągłość zatrudnienia oraz organizacji dotychczasowych zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży. Osoby, które nie zdecydują się na etat w nowej instytucji, będą miały od 1 września zapewnioną pracę w gliwickich placówkach oświatowych.

Efektem zmian ma być zachowanie ciągłości oferty dla dzieci i młodzieży, z jej poszerzeniem o ofertę dla osób dorosłych, zwłaszcza w wieku średnim. W nowej formule pojawić mają się nowe możliwości realizacji szeroko zakrojonych festiwali, koncertów, konkursów i autorskich projektów, aranżowanych m.in. w przestrzeni wykreowanej w przyszłości wokół ruin Teatru Victoria.

Nowa instytucja ma być partnerem dla twórców, debiutantów, uczelni i organizacji pozarządowych, inspiratorem i inicjatorem wydarzeń. Będzie miała możliwość pozyskiwania środków ze źródeł zewnętrznych: ministerialnych grantów i od sponsorów. Koncepcję utworzenia jednostki powiązano z projektem i planami pozyskania dofinansowania na odrestaurowanie ruin dawnego Teatru Victoria.

d4lyanf

Ruiny Teatru Miejskiego znajdują się w ścisłym centrum Gliwic – tuż przy reprezentacyjnej ul. Zwycięstwa. Początki tego miejsca sięgają 1890 r., kiedy oddano do użytku pięciokondygnacyjny budynek, mieszczący m.in. kawiarnię, konserwatorium, kino, łaźnię i pływalnię. Kilka lat później rozbudowano go o dwukondygnacyjną salę teatralną.

Victoria Theater otwarto w 1899 r., potem obiekt kilkakrotnie przebudowywano, nadając mu coraz bardziej reprezentacyjny charakter. W 1945 r. teatr spalili stacjonujący w Gliwicach żołnierze Armii Czerwonej.

W 1995 r. z inicjatywy Ewy Strzelczyk powstała Fundacja Odbudowy Teatru Miejskiegow Gliwicach. Rok później symboliczny początek działaniom na Scenie w Ruinach dał występ Piwnicy pod Baranami podczas inauguracji VII Gliwickich Spotkań Teatralnych. Obecnie, po pracach zabezpieczających i adaptacyjnych, jest to jedna ze scen Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Imprezy na uczelni Tadeusza Rydzyka. Andrzej Sośnierz i Marcin Kierwiński komentują

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4lyanf

Podziel się opinią

Share
d4lyanf
d4lyanf
Więcej tematów