Trwa ładowanie...

Dzień Śląskiej Flagi 15 lipca. W Bytomiu ratusz już go uczcił

Na budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu zawisły flagi województwa śląskiego, a przed wejściem do budynku tabliczki urzędowe po śląsku. Powodem jest przypadająca w czwartek 15 lipca 101. rocznica uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego.

Śląskie. Na budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu zawisły flagi województwa śląskiego, a przed wejściem do budynku tabliczki urzędowe po śląsku.Śląskie. Na budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu zawisły flagi województwa śląskiego, a przed wejściem do budynku tabliczki urzędowe po śląsku.Źródło: UM Bytom
d993rv7
d993rv7

Pomysłodawcą święta śląskiej flagi był kilka lat temu Marek Plura, który zabiega o uznanie śląskiego za język regionalny. Z kolei w Bytomiu do akcji mającej na celu ochronę dziedzictwa śląskiego i kultury włączył się bytomski społecznik Dobromir Kaźmierczak, który zaproponował montaż na budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu tablic urzędowych zapisanych w entolekcie śląskim.

Statut Organiczny Województwa Śląskiego sformułowała ustawa konstytucyjna Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 roku. Była to pierwsza w II Rzeczypospolitej ustawa konstytucyjna - uchwalona jeszcze przed konstytucją dla całej Polski.

Autonomia Górnego Śląska. Szerokie kompetencje

Autonomię nadano Górnemu Śląskiemu w obliczu zbliżającego się plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności państwowej tego regionu. Statut nadawał ówczesnemu województwu śląskiemu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia.

Polacy nie chcą się szczepić. Prof. Horban ma pomysł, jak to zmienić

Na jego mocy m.in. powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski, jak również określone zostały szerokie kompetencje, które obejmowały sprawy administracji, policji, sądownictwa, opieki zdrowotnej, szkolnictwa, przemysłu, handlu, polityki socjalnej, rolnictwa, transportu, budownictwa oraz religii.

d993rv7

Autonomiczne województwo śląskie faktycznie przestało działać we wrześniu 1939 roku wraz z okupacją i przyłączeniem do III Rzeszy, a formalnie - 6 maja 1945 roku kiedy komunistyczna Krajowa Rada Narodowa zniosła autonomię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj