Częstochowa. Wszystko co powinniście wiedzieć o jerzykach, stanęła tablica
- Liczba budek lęgowych dla jerzyków w Częstochowie szacowana jest już na 7 tys. – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Na częstochowskim skwerze Solidarności odsłonięto tablicę informacyjną o tych pożytecznych ptakach.
Częstochowa przekonuje, że jest liderem w montażu budek lęgowych dla jerzyków. Po okresie, w którym populacja tych ptaków, pomagających m.in. zwalczać komary, zmniejszała się z powodu kurczenia się możliwości gniazdowania, z inspiracji miłośników tych ptaków zaczęto edukować i wieszać budki. - W Częstochowie szacuje się już liczbę budek dla jerzyków na ok. 7 tys. Inne miasta zaczynają się wzorować na doświadczeniach Częstochowy oraz społecznej akcji "Jerzyk w dzielnic Stradom". Jerzyk zasługuje więc na szerszą informację w przestrzeni miejskiej, stąd inicjatywa postawienia przez społeczników tablicy na skwerze w samym centrum – tłumaczy Krzysztof Matyjaszczyk. - W ostatnich dwóch sezonach udało nam się uratować 200 jerzyków, a w ciągu trzech lat akcji populacja jerzyka w Częstochowie zwiększyła się o ok. 30 procent – dodaje przedstawicielka społecznej akcji Monika Gałwa-Widera.
Częstochowa. 7 tysięcy budek lęgowych dla jerzyków
Popularność podlegających ochronie jerzyków, w miastach gniazdujących najczęściej w zakamarkach wysokich budynków, związana jest z ich przydatnością w walce z komarami czy mszycami. Dorosły osobnik w sezonie lęgowym potrafi zjeść w dobę do 20 tys. tych owadów.
Jerzyki przylatują do Polski z zimowisk w końcu kwietnia i maju. W warunkach naturalnych zakładają gniazda głównie w szczelinach skalnych. W miastach gnieżdżą się najczęściej w budynkach: w szparach, otworach w elewacjach czy w stropodachach, a także w specjalnych budkach.
Budki lęgowe należy umieszczać jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dostęp – nie mogą im przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje. Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych tak, żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów, co grozi przegrzaniem i śmiercią piskląt
Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie. Jesienią budki trzeba zdjąć i zawiesić dopiero pod koniec kwietnia lub do czasu pojawienia się jerzyków zatykać otwór wlotowy, aby nie zajęły je inne gatunki.