Bytom. Bez przygotowań, bez scenariusza, ale razem - w hołdzie Powstańcom Śląskim
Nieważne ile ma się lat, czy ma się doświadczenie i talent. Ważne, by chcieć i pamiętać o tych, dzięki którym jesteśmy teraz wolni.
A wolność tę wyrazi każdy na swój sposób, biorąc udział w międzypokoleniowym projekcie pod hasłem "Improwizacja jako forma edukacji". W sobotnim finale, który odbędzie się na deskach Bytomskiego Centrum Kultury, udział wezmą uczniowie szkół podstawowych i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Głównym celem warsztatów było zwiększenie wiedzy o Powstaniach Śląskich, integrując przy tym przedstawicieli różnych pokoleń. Członkowie lokalnej społeczności chętnie wzięli udział w projekcie finansowanym ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Prócz warsztatów artystycznych odbyły się także wykłady historyka, czy wyjazd do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Na zakończenie uczestnicy projektu przygotowali niespodziankę.
Tajemnice starożytnych metropolii. "Można się w nich zakochać"
Efektem warsztatów będzie sobotni spektakl "Improwizowane Powstania Śląskie". Polegać ona będzie na odegraniu scen, gier i zadań bez uprzednich przygotowań i bez scenariusza. Dzięki temu zostanie pobudzona kreatywność uczestników.
O godz. 16 uczestnicy wyruszą z Placu Karin Stanek na spacer historyczny w strojach z epoki. Natomiast o godz. 18 na deskach BCK-u wystawiony zostanie spektakl. Każdy może wziąć w nim udział, wstęp jest wolny.