Śląscy pracownicy służby zdrowia powołali Komitet Środowisk Medycznych
W Katowicach powołany został Śląski Komitet Środowisk Medycznych - to wspólna reprezentacja samorządów medycznych oraz związków zawodowych, działających w służbie zdrowia, wobec władz ustawodawczych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.
O powołaniu Komitetu poinformowała przewodnicząca sekretariatu zdrowia śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", Ewa Fica. Celem współpracy pracowników śląskiej służby zdrowia ma być przede wszystkim doprowadzenie do podwyższenia wynagrodzeń i uzyskania ustawowej gwarancji, że podwyżki będą miały charakter trwały.
Wskazujemy źródła, skąd można wziąć pieniądze. To przede wszystkim tzw. zysk centrali NFZ za ubiegły rok, a więc niewykonane plany finansowe niektórych oddziałów Funduszu. To jest niespełna miliard złotych, czyli są pieniądze w systemie - powiedziała Fica.
Jednym z zaproponowanych przez Komitet rozwiązań systemowych ma być ustawowe wyodrębnienie z kosztu usługi medycznej środków przeznaczonych na wynagrodzenia. Według Ficy, takie rozwiązanie dobrze służyłoby poprawie jakości świadczeń medycznych i dostępności do lekarza, mogłoby też powstrzymać odpływ najlepszych lekarzy i pielęgniarek za granicę.
NFZ przekazuje pieniądze na całość świadczeń, ale ze względu na ich ograniczoną pulę wynagrodzenia są wciąż zaniżane. Dlatego pracownicy służby zdrowia wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszych zarobków za granicę. Wydzielenie wynagrodzeń z całości środków na świadczenia medyczne pozwoliłoby zatrzymać ten niebezpieczny proces - zaznaczyła Fica.
Wszystkie strony porozumienia zobowiązały się do rozpowszechnienia w swoich strukturach tekstu porozumienia, zawartego na Śląsku, i wyznaczyły miesięczny termin, w którym powinny ruszyć prace nad systemowymi rozwiązaniami zmierzającymi do wzrostu wynagrodzeń w służbie zdrowia. Jeśli to nie nastąpi, sygnatariusze powołania Komitetu będą nawoływać do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.
Porozumienie o powstaniu Śląskiego Komitetu Środowisk Medycznych sygnowali przedstawiciele Śląskiej Izby Lekarskiej, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Związku Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej, Związku Zawodowego Lekarzy oraz Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności".