Polska"Ślady przeszłości" - program "adopcji" zabytków

"Ślady przeszłości" - program "adopcji" zabytków

(inf. własna)

24.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Obraz

Odkrywanie, opieka i promowanie pamiątek przeszłości to cel programu Ślady przeszłości przygotowanego wspólnie przez Instytut Dziedzictwa Narodowego i Centrum Edukacji Obywatelskiej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Celem programu jest rozbudzenie zainteresowania młodzieży historią w wymiarze lokalnym i zainteresowania jej zabytkami znajdującymi się w najbliższym otoczeniu. Mogą to być - jak uważa Michał Lisiecki, rzecznik IDN - mijane obojętnie stare cmentarze, ukryte we wnętrzu kościołów epitafia, zaniedbane budynki, które niegdyś były nowatorskim przykładem sztuki architektonicznej, porzucone na strychu przedmioty codziennego użytku.

Program umożliwi poznawanie przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów historii swego kraju w jej wymiarze lokalnym. Będą oni szukać śladów przeszłości w swoim najbliższym otoczeniu, a następnie ustalą szczegóły dotyczące ich powstania oraz późniejszych losów. Tak poznawana historia oddziaływuje na wyobraźnię o wiele silniej, niż najlepiej przeprowadzony wykład. Program zacznie się od wyboru i symbolicznego "adoptowania" przez młodzież zabytku. Wspólnymi siłami - przy wsparciu lokalnych samorządów, instytucji kultury i mediów - młodzi ludzie będą wykonywać proste czynności konserwatorskie i porządkowe.

Rezultatem programu - jak podają pomysłodawcy programu - mają być aktywne działania podejmowane przez młodzież na rzecz społeczności lokalnej. Uczniowie mogą przygotować m.in. stronę internetową, folder miasteczka, wystawę, opracować przewodnik, sporządzić opis zabytku.

W październiku bieżącego roku rozpoczęła się pilotażowa wersja programu, w której wzięło udział kilkudziesięciu nauczycieli z całego kraju.

(Monika Karbarczyk)

śladyprogrammłodzież
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)