Ślady myśliwskiej wyprawy sprzed 13 tys. lat
Ponad 200 wyrobów krzemiennych należących do późnopaleolitycznej kultury hamburskiej znaleźli w Mirkowicach (pow. Wągrowiec, woj. wielkopolskie) poznańscy archeolodzy podczas ostatniego sezonu wykopaliskowego. Wcześniej w tym rejonie odkryte zostały ślady sezonowych obozowisk łowców renów.
U schyłku ostatniego zlodowacenia, około 13-12 tys. lat temu dla ówczesnych ludów otworzyły się nowe tereny łowieckie na Niżu Środkowo-Europejskim. Za stadami renów, wędrujących w miarę ocieplania klimatu na północny wschód, podążały grupy myśliwych. Pochodzące z północnej Francji ludy, które wyspecjalizowały się w polowaniach na reny, stworzyły swoistą kulturę zwaną od miejsca pierwszych odkryć kulturą hamburską - wyjaśnił kierujący badaniami dr Jacek Kabaciński z poznańskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
Prawdopodobnie w Mirkowicach, na rozległej wydmie znajdowały się letnie obozowiska łowców renów. Są to jedne z najdalej wysuniętych na wschód stanowisk kultury hamburskiej - dodał.
W tym samym rejonie archeolodzy znaleźli też ślady obecności późniejszych kultur - ceramikę i wyroby krzemienne kultury pucharów lejkowatych i kultury amfor kulistych.