PolskaSłabe strony internetowe banków

Słabe strony internetowe banków

"Życie Warszawy" pisze, że według ekspertów, polskie banki są podatne na wirtualne ataki.

Nienowoczesne zabezpieczenia stron internetowych niektórych banków sprawiają, że ich klienci mogą być narażeni na straty - dowodzi cytowany przez gazetę raport na temat bankowości elektronicznej.

Informatycy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w swoich badaniach sprawdzili 41 portali należących do 31 banków. Okazało się, że aż 24 z testowanych stron nie zapewniają wystarczającego bezpieczeństwa użytkownikom. Wynika to głównie z wykorzystywania przestarzałych reguł postępowania przy tajnej transmisji danych w Internecie.

W zestawieniu najlepiej wypadł VW Bank Direct, któremu eksperci nie mają nic do zarzucenia. Natomiast były zastrzeżenia do popularnych wirtualnych banków, jak mBank czy Inteligo.

W celu sprawdzenia bezpieczeństwa każdy bank poddano kilku testom. Sprawdzano m.in., co się dzieje, gdy użytkownika w czasie połączenia z bankiem atakuje haker. Kontrolowano też, czy w czasie transferu dane klientów są szyfrowane. Testy te pokazały, że większość banków nie aktualizuje swojego oprogramowania.

Banki nie zdążyły jeszcze ustosunkować się do wniosków raportu. Jednak zgodnie zapewniają, że pieniądze ich klientów są bezpieczne oraz że oprogramowanie zabezpieczające jest aktualizowane.

Zdaniem specjalistów, zapewnienie bezpieczeństwa w bankowości internetowej zależy także od samych klientów. "Muszą być świadomi różnych zagrożeń czyhających w sieci" - mówi Przemysław Jaroszewski z CERT Polska - organizacji kontrolującej bezpieczeństwo w internecie.

"Życie Warszawy" informuje, że w Polsce nie ma jeszcze potwierdzonego włamania się do banku, ale odnotowuje się przypadki wykradania haseł. "Nie wolno zapominać, że oprócz bezpiecznego logowania, które musi zapewnić bank, istnieją inne zabezpieczenia, jak chociażby hasła jednorazowe" - dodaje Jaroszewski. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)