RegionalneWarszawaSkwer Batalionu AK „Ruczaj" wpisany do rejestru zabytków!

Skwer Batalionu AK „Ruczaj" wpisany do rejestru zabytków!

"Posiada wartości historyczne oraz naukowe" i stanowi "przykład powojennej myśli architektonicznej i urbanistycznej"

Skwer Batalionu AK „Ruczaj" wpisany do rejestru zabytków!

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków skwer Batalionu AK „Ruczaj” oraz zespół budowlany wraz z terenem założenia. Zespół składa się z budynków oznaczonych adresami: Piękna 7/9, Chopina 5A oraz Chopina 5B i powstał w latach 1949-55.

- Przedmiotowy skwer wraz z zespołem budowlanym posiada wartości historyczne oraz naukowe - czytamy w komunikacie MWKZ. - Dokumentuje on jeden z etapów odbudowy stolicy, dotyczący budowy „Dzielnicy Ministerialnej” oraz reorganizacji układu drogowego, w celu zwiększenia jego przepustowości, co "stanowi przykład powojennej myśli architektonicznej i urbanistycznej".

Jak powstał skwer? Bliskie sąsiedztwo Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM-u) i placówek dyplomatycznych, a przede wszystkim ogólne położenie terenu w Śródmieściu, było powodem podjęcia decyzji o częściowym przekształceniu przestrzeni miejskiej, ukształtowanej jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Wyburzenie kilkunastu kamienic znajdujących się po wschodniej stronie ul. Mokotowskiej, doprowadziło do rozluźnienia zabudowy i wprowadzenia terenów zielonych. Ponadto, w wyniku wyburzeń powstała dodatkowa przestrzeń w formie placu, który pierwotnie pełnił funkcję reprezentacyjną dla gmachu Metalexportu (mieszczącego się u zbiegu ulic Kruczej i Mokotowskiej) i wciąż stanowi efektowne zamknięcie ulicy Kruczej.

W południowo-wschodniej części placu wyznaczono nową linię zabudowy, wzdłuż której ustawiono długie budynki mieszkalne stanowiące oprawę dla tego placu. - O wartościach artystycznych budynków decyduje w szczególności udane powiązanie architektury zespołu z okoliczną zabudową - informuje Konserwator. - Trzej architekci, tzw. „tygrysy” - Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki (zrealizowali oni m.in. Dom Partii) zaprojektowali domy mieszkalne w stylistyce socrealizmu. Widzimy podobieństwo do MDM-u, jednak - jak przekonuje Agnieszka Żukowska z biura prasowego MWKZ - "zastosowano tu bardziej powściągliwy, historyzujący detal architektoniczny, a zrezygnowano z nadmiernego monumentalizmu. Analogia do przedwojennych kamienic widoczna jest natomiast w zróżnicowaniu bryły poprzez zastosowanie ryzalitów, balkonów i loggii, wyodrębnieniu dwukondygnacyjnego przyziemia boniowaniem oraz w wykorzystaniu detalu architektonicznego".
To zastosowanie pozwoliło na ujednolicenie i zarazem uporządkowanie architektury zabudowy wokół placu. Warto dodać, że przedmiotowy skwer upamiętnia polskich żołnierzy z Batalionu AK „Ruczaj”, walczących w obrębie skrzyżowania ulic Kruczej, Mokotowskiej, Pięknej i Chopina.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)