Skuteczne sposoby na zmniejszenie firmowych rachunków za prąd

Firmy z sektora MŚP ponoszą największe koszty, jeśli chodzi o opłatę za energię elektryczną w przeliczeniu na jednostkę. Oszczędzać można na wiele sposobów – od zmiany nawyków własnych i pracowników, poprzez wymianę urządzeń na energooszczędne, aż po audyty energetyczne i inwestycje, czy alternatywne źródła energii.

Skuteczne sposoby na zmniejszenie firmowych rachunków za prąd
Źródło zdjęć: © MP

27.10.2015 | aktual.: 28.10.2015 09:37

Właściwe funkcjonowanie firm z sektora MŚP warunkowane jest wieloma czynnikami. Jak pokazują statystyki, ceny prądu są istotnym elementem utrudniającym firmom z sektora MŚP prowadzenie działalności. Badanie ARC Rynek i Opinia wykazało, że w kategorii barier utrudniających współpracę z dostawcami zewnętrznymi właśnie wysokie ceny mediów (w tym energii elektrycznej) stanowią największą bolączkę przedsiębiorców – tak wskazało 38 proc. ankietowanych. Ceny prądu dla jednostek sektora MŚP są nawet wyższe niż w przypadku gospodarstw domowych. Średnie obciążenie firm wynosi tutaj ponad 500 zł za MWh, natomiast odbiorcy „domowi” płacą poniżej 500 zł.

#size=706x625#))

Aby zaoszczędzić, trzeba zainwestować

Firmy deklarują, że chętnie wprowadzą różnego rodzaju procedury czy programy wspomagające oszczędzanie energii. Coraz popularniejsze jest korzystanie z audytów energetycznych, które wykazują obszary wymagające poprawy i sposoby racjonalnego wykorzystania energii. Przedsiębiorcy uważają, że inwestycja w nowoczesne technologie pomiarowe pomoże zaoszczędzić na rachunkach. Takiego zdania jest 74 proc. pytanych. Jednocześnie ponad 80 proc. ankietowanych uważa, że informacje otrzymane przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań pomiarowych przełożą się na zachowania, które doprowadzą do redukcji zużycia prądu.

Przedsiębiorstwa inwestują we wdrażanie innowacji technologicznych, które umożliwią obniżenie kosztów. Jak szacuje Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, obecnie firmy, uczelnie i instytucje naukowe prowadzą ok. 280 takich projektów. Udało się m.in. stworzyć pierwszą na świecie instalację łączącą źródła fotowoltaiczne z oświetleniem LED, bez konieczności magazynowania energii. Dzięki temu udało się zredukować koszty o ok. 70 proc.

Firmy chętnie też inwestują w systemy monitorujące zużycie energii. Przykładem może być Microsoft, który dzięki zaawansowanym systemom przetwarzania i analizy danych pochodzących ze 125 użytkowanych budynków skutecznie identyfikuje miejsca, gdzie energia jest marnotrawiona (np. włączona klimatyzacja w pustym garażu).

Można zredukować rachunki o 30 proc.

Tego rodzaju innowacje wymagają jednak dużych nakładów finansowych i nie każda firma, szczególnie z sektora MŚP, może sobie na to pozwolić. Można jednak poświęcić nieco czasu na przeanalizowanie ofert dostawców energii i wybrać najkorzystniejszą. Jednakże, jak szacują eksperci firmy EDF, nawet 70 proc. przedsiębiorców nie wie, że może w prosty i szybki sposób zmienić dostawcę energii. Mimo że, jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, z roku na rok rośnie liczba podmiotów gospodarczych decydujących się na zmianę kontrahenta, to wciąż jest to jedynie ok. 8 proc. wszystkich firm. Analitycy uważają, że ta prosta zmiana może przynieść redukcję firmowych rachunków za prąd nawet o jedną trzecią (informację, w jaki sposób tego dokonać, można znaleźć na stronie www.edf.pl/polceny Polscy przedsiębiorcy i pracownicy chcą oszczędzać energię w
miejscu pracy. Ok. 91 proc. osób zatrudnionych w firmach sektora MŚP stara się na co dzień ograniczać zużycie prądu. Jeszcze w 2008 r. odsetek ten wynosił zaledwie 58 proc. Wśród przedsiębiorstw, które zdecydowały się na zastosowanie kompleksowych rozwiązań oszczędzających prąd, najwięcej (ok. 83 proc.) stosuje oświetlenie energooszczędne. Oszczędności można zwiększyć, wprowadzając zamiast świetlówek jeszcze bardziej ekonomiczne oświetlenie LED. Można przyjąć, że czas potrzebny na zwrot z inwestycji w rozwiązania LED wynosi ok. trzech lat. Świetlówki tego typu mogą zużyć nawet ponad 70 proc. energii mniej niż tradycyjne żarówki. Są jednak droższe, przez co początkowa inwestycja wymaga sporego zaangażowania finansowego.

Sposobów na zmniejszenie firmowych rachunków za prąd jest wiele. Można zacząć od zmiany nawyków i przyzwyczajeń w siedzibie firmy. Można zdecydować się na kosztowne inwestycje. Można też dokonać analizy kosztów i korzyści, jakie daje zmiana dostawcy energii.

Artykuł powstał we współpracy z EDF

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)