ŚwiatSkubiszewski, Genscher i Dumas spotkają się w Weimarze

Skubiszewski, Genscher i Dumas spotkają się w Weimarze

Byli szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i
Francji, którzy zainicjowali Trójkąt Wiemarski - Krzysztof
Skubiszewski, Hans-Dietrich Genscher i Roland Dumas - spotkają
się w najbliższy wtorek w Weimarze z okazji 15. rocznicy
utworzenia tej płaszczyzny współpracy trójstronnej.

23.08.2006 | aktual.: 23.08.2006 12:05

Organizator rocznicowych obchodów, profesor Klaus-Heinrich Standke z Berlina powiedział, że oczekuje po weimarskim spotkaniu nowych pozytywnych impulsów dla trójstronnej współpracy, przede wszystkim dla przeżywających trudne chwile stosunków polsko-niemieckich.

Standke przypomniał, że 3 lipca w Weimarze miało odbyć się spotkanie przywódców krajów Trójkąta. Lipcowy szczyt miał poprzedzić zapowiedziane na wrzesień spotkanie przywódców Niemiec i Francji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Niestety spotkanie polsko-niemiecko-francuskie nie doszło w przewidzianym terminie do skutku i nie wiadomo, kiedy zostanie nadrobione - powiedział Standke. Szczyt ten odwołano ze względu na chorobę prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z przywódcami Rosji i Francji odbędzie się więc wcześniej (niż spotkanie z Polską), co może być odebrane jako "fałszywy sygnał" - tłumaczy organizator. Celem spotkania trzech byłych ministrów jest rozwianie tego wrażenia i podkreślenie znaczenia współpracy Niemiec i Francji z Polską - dodał. Standke zaznaczył, że jednym z głównych przesłań spotkania będzie apel do społeczeństw i organizacji pozarządowych o większą aktywność.

Standke poinformował, że podczas spotkania w Weimarze Skubiszewski, Genscher i Dumas otrzymają nadaną po raz pierwszy przez Komitet Wspierania Współpracy Niemiecko-Francusko-Polskiej nagrodę im. Adama Mickiewicza.

Trójkąt Weimarski powstał w sierpniu 1991 r. z inicjatywy Skubiszewskiego, Genschera i Dumasa i jego głównym celem było wspieranie Polski na drodze do integracji z UE. Początkowo spotykali się szefowie dyplomacji trzech krajów, z czasem współpracę rozszerzano na inne dziedziny - m.in. kulturę i wojsko. Dotychczas odbyło się też sześć spotkań na szczycie szefów rządów i prezydentów.

Z Weimarem związany był Johann Wolfgang Goethe (1749-1832), jeden z najwybitniejszych niemieckich poetów.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)