Trwa ładowanie...

Skromne życie sołtysa? Dziennikarze odwiedzili biskupa Głodzia

Biskup Sławoj Leszek Głódź jest kontrowersyjną postacią. Od czasu ukarania przez Watykan duchowny zniknął z życia publicznego i zaszył się w rodzinnej wsi Bobrówka. Głódź pełni tam rolę sołtysa, prowadzi gospodarkę, a przy okazji mieszka... w ogromnym pałacu.

Głódź otrzymuje emeryturę wyższą od papieżaGłódź otrzymuje emeryturę wyższą od papieżaŹródło: PAP
d1nkk1u
d1nkk1u

Sławoj Głódź był wpływowym duchownym, który misję sprawował w archidiecezji gdańskiej. Oprócz pełnienia roli biskupa, miał także stopień generał i był naczelnym polowym biskupem Wojska Polskiego.

Biskup został ukarany przez Watykan za zaniedbania w sprawach czynności seksualnych popełnianych przez niektórych podległych duchownych. Po dymisji ze swojej roli w archidiecezji gdańskiej postanowił powrócić do rodzinnej wsi na Podlasiu, w której posiada wielki pałac.

Dziennikarze "Faktu" odwiedzili Głodzia i wypytali mieszkańców o szczegóły z życia byłego członka polskiej elity kościelnej.

d1nkk1u

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Paniczna rekacja" giełdy na "lex Tusk". "Fatalne prawo, które szkodzi Polsce"

Głódź został sołtysem

Biskup Głódź urodził się w Bobrówce na Podlasiu 13 sierpnia 1945 roku. Wrócił w rodzinne strony w 2021 roku po odwołaniu z funkcji i ukaraniu przez Watykan. W czerwcu 2021 roku został sołtysem Piasków, które wchodzą w skład Bobrówki.

Dziennikarze "Faktu" odwiedzili Bobrówkę i zapytali biskupa o jego życie na wsi. Jak relacjonują, na podwórku ma konie, psy, a nawet pawia. Na pytanie o zdrowie Głódź odpowiedział: - Dziękuję, jeszcze żyję.

d1nkk1u

Biskup nie był chętny do rozmowy. Dziennikarze postanowili wypytać o jego osobę lokalnych mieszkańców:

- Można czasem przyjść i pogadać - powiedział "Faktowi" jeden z mieszkańców.

- Widać, że to już nie ten sam biskup Głódź co kiedyś, ale dalej ma wszystko pod czujnym okiem. Jak pan podjechał, to od razu spisał pana rejestrację! - dodał.

Mieszkanka Bobrówki powiedziała, że Sławoj Głódź bardzo rzadko odprawia msze.

d1nkk1u

- Od święta się to zdarza, a ostatni raz odprawiał w Dzień Matki. Jedzenie biskupowi przynosi rodzina, w sklepie go nie widują – powiedziała "Faktowi" kobieta.

Emerytura wyższa od papieża i własny pałac

Biskup Głódź otrzymuje jedną z najwyższych wypłacanych w Polsce emerytur. Z uwagi na stopień generała otrzymuje 18 tysięcy złotych świadczenia miesięcznie. Z emerytury "kościelnej" otrzymuje jeszcze 5 tysięcy. Dodatkowo już niebawem będzie mógł ubiegać się o "sołtysowe" w wysokości 300 złotych miesięcznie.

Warto dodać, że po przestaniu pełnienia funkcji biskupa polowego w Wojsku Polskim Głódź otrzymał 250 tysięcy złotych odprawy.

d1nkk1u

Tymczasem ostatni urzędujący papież, Benedykt XVI, otrzymywał 2,5 tysiąca euro emerytury - około 12 tysięcy złotych.

Sławoj Leszek Głódź posiada w Bobrówce własny pałac. Duchowny kupił budynek dawnej szkoły w 2006 roku za 60 tysięcy złotych, a następnie przerobił go na eklektyczną rezydencję.

Źródło: Fakt

d1nkk1u

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nkk1u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nkk1u
Więcej tematów