Polska"Sklonowanie psa nie zagraża ludziom"

"Sklonowanie psa nie zagraża ludziom"

Po sklonowaniu psa otrzymaliśmy nowy model do
badań doświadczalnych, ale nie grozi nam to, że będzie ono krokiem
zbliżającym naukowców do klonowania ludzi - ocenił wicedyrektor Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu koło Warszawy, prof. Lech Zwierzchowski.

04.08.2005 | aktual.: 04.08.2005 16:41

Zdaniem prof. Zwierzchowskiego, genetyka zwierząt i biologa molekularnego, główna korzyść ze sklonowania psa - o czym poinformowali w najnowszym "Nature" naukowcy z Korei Południowej - to uzyskanie kolejnego zwierzęcego modelu doświadczalnego, na przykład do badań genetycznych.

Profesor zgodził się z przypuszczeniami południowokoreańskich uczonych, że znajomość techniki klonowania psów pomoże badać, w jakim stopniu geny, a w jakim środowisko przyczyniają się do różnic miedzy rasami tych zwierząt.

Być może badania porównujące, na ile ważny jest wpływ genomu na funkcjonowanie organizmu ssaka-psa, a na ile wpływ środowiska, będą mogły przyczynić się do poznawania praw rządzących organizmami ludzkimi - uważa genetyk.

Zaznacza jednak, że "sklonowany pies nie musi być pod tym względem bardziej użyteczny niż mysz (sklonowana po raz pierwszy w 1998 roku na Hawajach)." W naszym instytucie w Jastrzębcu od dawna prowadzone są badania nad związkiem genotypu u myszy z ich odpornością na stres - dodaje.

Według prof. Zwierzchowskiego, umiejętność klonowania kolejnego ssaka nie zbliży naukowców do klonowania ludzi. Skoro nie zbliżyło ich do tego sklonowanie małpy (rezusa w 2000 r.), która jest bardziej podobna do człowieka niż pies, to tym bardziej nie zbliży do tego sklonowanie psa - argumentuje.

Genetyk tłumaczy, że obecnie są na świecie uczeni dysponujący wiedzą pozwalającą im sklonować człowieka, "ale żaden poważny naukowiec się tego nie podejmie, bo straciłby reputację; istnieją bowiem ograniczenia etyczne zabraniające eksperymentowania z ludzkim życiem". Przeszkodą dla osób, które chciałyby klonować ludzi, nie są obecnie ograniczenia techniczne, lecz etyczne - podkreśla profesor.

Wśród sklonowanych do tej pory zwierząt są m.in. owca (1997), byk (1998), mysz (1998), koza (1999), małpa rezus (2000), świnia (2000), bizon (2000) i kot (2002).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)