Trwa ładowanie...
d1ia9b2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Skazania w głośnej sprawie korupcyjnej

Wyroki od siedmiu lat więzienia, kary w zawieszeniu oraz grzywny usłyszało 18 osób - w tym prokurator, dwoje adwokatów i kilkoro lekarzy - za korupcję i fałszowanie dokumentacji medycznej, co miało umożliwiać odraczanie kar przestępcom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skazania w głośnej sprawie korupcyjnej
(WP, Fot: Marcin Gadomski)
d1ia9b2

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał nieprawomocny wyrok w pierwszym z wątków wielkiego śledztwa korupcyjnego Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. Dotyczy ono przyjmowania i wręczania łapówek, płatnej protekcji i poświadczania nieprawdy w dokumentacji medycznej. Na jej podstawie sądy decydowały o odraczaniu wykonania kar lub nieosadzaniu w aresztach osób podejrzanych o popełnienie przestępstw, w tym gangsterów z grup wołomińskiej i pruszkowskiej.

Akt oskarżenia w tym wątku trafił do sądu w 2012 r. 28 oskarżonym postawiono w nim łącznie 69 zarzutów z lat 2002-2007. Część podsądnych dobrowolnie poddało się już wcześniej karze więzienia w zawieszeniu; były też zakazy wykonywania zawodu.

SO uznał winę wszystkich pozostałych 18 oskarżonych. Najwyższą orzekł wobec prokuratora Krzysztofa W. (zawieszonego w obowiązkach) - 7 lat więzienia; adwokata Andrzeja P. - 6 lat oraz radiologa Andrzeja P. - 4 lat. Skazanych ukarano także grzywnami oraz zakazami wykonywania zawodów (prok. W. i mec. P - na 10 lat). Sprawy trzech osób sąd warunkowo umorzył, przy stwierdzeniu ich winy.

d1ia9b2

Zarzuty opierają się głównie na zeznaniach świadka koronnego Konrada T., skruszonego przestępcy, który za pieniądze załatwiał fikcyjne zwolnienia lekarskie. Wiarygodność T. kwestionuje obrona, według której jako agent CBŚ dopuszczał się on niedozwolonej prowokacji. - Nie może się ostać linia obrony, że T. jest autorem fałszywych oskarżeń - mówił prok. Daniel Lerman. Sąd uznał, że Konrad T. jest wiarygodny, choć nazwał go "oszustem".

W trwającym od 2007 r. łódzkim śledztwie zarzuty usłyszało dotychczas blisko 70 osób; wobec części do sądów trafiły oddzielne akty oskarżenia. Przed warszawskim SO toczy się np. proces 12 osób w innym wątku sprawy - czworga lekarzy, dwojga adwokatów oraz producenta filmowego Lwa Rywina i jego syna. Chodzi m.in. o organizowanie fałszywych dokumentów o stanie zdrowia, które miały pomóc producentowi w uniknięciu odbycia kary 2,5 roku więzienia za pomoc w płatnej protekcji wobec Agory. Rywin mówił, że "nigdy nie zapłacił lekarzowi, aby sporządził dokumentację niezgodną z prawdą", a Konrada T. "wyrzucił za drzwi".

d1ia9b2

Podziel się opinią

Share

d1ia9b2

d1ia9b2
Więcej tematów