Skarb z sarkofagu - kosztowności zamiast mumii
Archeolodzy odkryli kolejny grób w Dolinie Królów - wielkiej nekropoli egipskich władców i wielmożów, położonej w dolinie Nilu, 600 km na południe od Kairu. Zamiast oczekiwanej mumii, w jednym z sarkofagów były materiały do balsamowania, naszyjniki, przedmioty o charakterze religijnym. To nawet lepiej niż znaleźć mumię, to skarb - powiedziała kurator Nadia Lokma.
Wykuty głęboko w białej skale grób został oznaczony symbolem KV63, co oznacza, ze jest 63. grobem odkrytym w Dolinie Królów. Został znaleziony przypadkowo w ubiegłym roku przez amerykańskich archeologów, pracujących w sąsiednim grobie Amenmesa, faraona XIX dynastii. Prawdopodobnie ma ponad 3000 lat.
Archeolodzy po raz pierwszy zajrzeli do grobu w lutym br. przez otwór wycięty w drzwiach grobowych. Teraz uczeni i dziennikarze weszli do małej komory grobowej (2,5 na 4,5 m), aby obserwować otwarcie ostatniego z siedmiu sarkofagów, jakie znajdowały się tam.
W żadnym z nich nie było zwłok. W większości były wypełnione skorupami ceramicznymi. Mały sarkofag dziecięcy zawierał poduszki, prawdopodobnie wypełnione pierzem.
Nadia Lokma ma nadzieję, że napisy hieroglificzne na sarkofagach pozwolą uczonym ustalić, dla kogo były przeznaczone. Sarkofagi są jednak tak zniszczone przez termity i prawdopodobnie złodziei grobów, że wydobycie ich zajmie archeologom wiele miesięcy.
Odkrycie grobu KV63 zaprzeczyło panującemu od dawna przekonaniu, że w Dolinie Królów nie ma już nic do odkrycia. Ostatnim odkrytym tam grobem był słynny grobowiec młodego faraona Tutanchamona, znaleziony w 1922 r.