PolskaSkarb Państwa nie musi spłacać kredytu za LFO

Skarb Państwa nie musi spłacać kredytu za LFO

Skarb Państwa nie jest zobowiązany do spłaty kredytu, udzielonego przez konsorcjum bankowe spółce Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) w Mielcu na budowę fabryki - wykazała kontrola, przeprowadzona przez rzeszowską delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w ministerstwie finansów - poinformował dyrektor rzeszowskiej delegatury NIK, Stanisław Sikora.

07.11.2005 | aktual.: 07.11.2005 21:55

Wyjaśnił, że umowa kredytu, zawarta między LFO a konsorcjum bankowym, wygasła w lutym 1998 r. na skutek niedostarczenia przez kredytobiorcę szeregu dokumentów dot. zabezpieczeń kredytu. Dokumenty te były konieczne do sfinalizowania umowy. Tym samym, wygasła także umowa z lipca 1997 r. dot. poręczenia Skarbu Państwa tego kredytu. Oznacza to, że SP nie jest zobowiązany do spłaty tego kredytu, którego był poręczycielem w 60%.

Spółka Laboratorium Frakcjonowania Osocza, która jako jedyna w kraju miała produkować leki z osocza krwi, zaciągnęła w 1997 r. na budowę fabryki kredyt - ponad 32 mln dolarów. Udzieliło go konsorcjum bankowe, na którego czele stał Kredyt Bank. Gwarancji w 60% udzielał zaś ówczesny rząd Włodzimierza Cimoszewicza, a umowę dotyczącą poręczenia podpisał ówczesny minister finansów, Marek Belka. Spółka wykorzystała 21 mln zł z kredytu; zamiast fabryki wybudowano tylko dwie hale. Produkcja nigdy nie ruszyła, a spółka kredytu nie spłaciła. Banki wezwały Skarb Państwa do zapłaty ponad 16,5 mln dolarów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)