Trwa ładowanie...
d3l8gkw

Skandynawski wyż wyśle do Polski mróz i śnieg. Animacja, nie daje nadziei na wiosnę

Patrząc za okno, jeszcze trudno w to uwierzyć. Z najnowszych map pogodowych wynika, że już na pewno za 5 dni zaatakuje nas zima. Mróz może sięgać 12 stopni, opady śniegu powyżej 15 centymetrów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak na mapach wygląda uderzenie zimy
Tak na mapach wygląda uderzenie zimy (WP.PL, Fot: Meteoprognoza/twitter.com)
d3l8gkw

Po wiosennym weekendzie, gdy ciepłe buty i kurtki wróciły do szafy, meteorolodzy piszą o powrocie zimy. Rozczarowanie czytelników sięga zenitu, używają w komentarzach najmocniejszych słów. - Faktycznie pogoda wygląda jakby wypiła 0,7 litra wódki - tlumaczy się autor serwisu Meteoprognoza.pl

Dyskusja odnosi się do tej animacji prognozy. Widać, jak skandynawski wyż wysyła nad Polskę uderzenie zimna. Fala zimna przybiera kształt pięści - z mrozem i śniegiem.

Przed atakiem zimy już w ten weekend ostrzegają autorzy dwóch poważnych serwisów: Meteoprognoza oraz ICM Meteo. Aż dziwne, że żadnych ostrzeżeń nie publikuje jeszcze państwowy instytut IMGW. Nie ma już nadziei. Zima zaatakuje siarczystym mrozem i opadami śniegu. Od najbliższych wydarzeń, układów pogodowych, jakie rozegrają się w ciągu 72 godzin, zależy czy będzie to -12 stopni, czy na pocieszenie - 8°C. Gdzie nad Polską spadnie 20 centymetrów śniegu? Czy centrum kraju, co spowoduje samochodowy armageddon, czy raczej tylko w górach?

Za wszystko odpowiedzialny jest silny skandynawski wyż. Dzięki zjawiskom pogodowym rozgrywającym się nad Bałtykiem wyśle nam świeżą porcję arktycznego zimna.

d3l8gkw

- W czwartek niż znad Bałtyku wykona wspomnianą ważną rolę: podciągnie powietrze arktyczne nad północno-zachodnią Rosję, stwarzając dobrą sytuację wyjściową dla wyżu znad Skandynawii. Teraz ten będzie mógł je transportować do Europy Wschodniej, Środkowej i Zachodniej - pisze Henryk Piwkowski z ICM Meteo. Przewiduje, jak zacznie się zima. - W północnych województwach pojawią się opady śniegu z deszczem, pierwszy znak zbliżającej się chłodnej masy powietrza, na pozostałym obszarze, rozproszone niewielkie opady deszczu lub mżawki - prognozuje.

Według aktualnych prognoz opady śniegu rozpoczną się w piątek. W sobotę i niedzielę temperatura może spaść do minus 11-12 stopni C. Później będzie słonecznie, lecz nadal mroźno nocą.

d3l8gkw

Podziel się opinią

Share
d3l8gkw
d3l8gkw
Więcej tematów