Trwa ładowanie...
dnbum5c

Skandal w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu. Chciał zwrócić podejrzanemu 103 kg złota

Jeden ze śledczych wrocławskiej Prokuratury Regionalnej zdecydował, że podejrzanemu zostaną wydane 103 kg złota. Zostały one zabezpieczone w śledztwie o oszustwa podatkowe. W ostatniej chwili udało się temu zapobiec.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokurator został w trybie pilnym odwołany z delegacji we Wrocławiu
Prokurator został w trybie pilnym odwołany z delegacji we Wrocławiu (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
dnbum5c

Śledczy, który podjął niefortunną decyzję o zwrocie złota podejrzanemu, został w trybie pilnym odwołany z delegacji. Nie będzie już pracował w Prokuraturze Regionalnej - dowiedziała się "Gazeta Wrocławska". Potwierdziła to rzeczniczka Prokuratury Regionalnej Katarzyna Bylicka. Nie chciała jednak zdradzić szczegółów sprawy.

Skandal miał wybuchnąć w środę po południu. Jak dowiedziała się gazeta, prokurator prowadzący śledztwo podatkowe wydał decyzję o zwolnieniu złota z zabezpieczenia. Nie skonsultował jej z szefostwem. Uzasadniał to tym, że "złoto miało należeć do osoby trzeciej", dlatego je oddał.

Chciał oddać złoto za 26 mln

Złoto o wartości 26 mln zł (103 kg) zostało wcześniej zabezpieczone w śledztwie dotyczącym podatkowym oszustw w handlu tym kruszcem. Skarb państwa miał na tym stracić 127 mln zł.

dnbum5c

Jak ustalili śledczy, cały proceder trwał od lipca 2011 r. do listopada 2012 r. Zorganizowana grupa przestępcza wykorzystywała w oszustwie tzw. karuzelę podatkową. Podejrzani kupowali za granicą złoto w sztabkach nazywane "inwestycyjnym". W Polsce przerabiali je na granulat złota, a potem sprzedawali firmie Mennica Metale Szlachetne, która skupowała złoty złom. Złoto "inwestycyjne" było zwolnione z VAT, a złom obłożony 23-procentową stawką.

Źródło: "Gazeta Wrocławska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnbum5c
dnbum5c

Podziel się opinią

Share
dnbum5c
dnbum5c
Więcej tematów