Trwa ładowanie...
dpn11b8

Skandal w brukselskim magistracie. Urzędnicy podrabiali paszporty dla dżihadystów

Skandal w Belgii. W brukselskim magistracie zatrzymano co najmniej dwie osoby, które fałszowały paszporty. Jak ustaliła gazeta "La Dernieure Heure" paszporty te przygotowywano z myślą o belgijskich dżihadystach, którzy walczą w Syrii. W ten sposób chciano im umożliwić powrót do domu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dżihadyści przejęli kontrolę nad Palmyrą w maju
Dżihadyści przejęli kontrolę nad Palmyrą w maju (AFP, Fot: BARAA AL-HALABI)
dpn11b8

O wewnętrznej kontroli w magistracie, która wykazała "nieprawidłowości" w dziale paszportowym i zatrzymaniu jednego z pracowników belgijskie media informowały kilkanaście dni temu. "La Dernieure Heure" ustalił jednak, że policja zatrzymała co najmniej dwóch urzędników zamieszanych w ten proceder.

Urzędnicy traktowali to jak dochodowy biznes. Za spreparowany przez nich paszport trzeba było zapłacić od 15 do 20 tysięcy euro. Belgijscy dżihadyści, którzy pragną wrócić do kraju, nie mają jednak innego wyjścia. Muszą zapłacić, inaczej wprost z granicy trafią do więzienia.

Jak możliwe było podrabianie paszportów w magistracie? Na przykład jeden z zatrzymanych do wystawienia paszportu użył danych odsiadującego wyrok mężczyzny.

Prokuratura nie chce udzielać informacji na temat tego procederu, który trwał od czerwca do listopada zeszłego roku. Według informacji dziennika przy pomocy sfałszowanych paszportów do Belgii wróciło co najmniej 7 dżihadystów. Śledztwo wciąż trwa.

dpn11b8

Podziel się opinią

Share
dpn11b8
dpn11b8