PolitykaSkąd wziąć posłów do klubu? Stowarzyszenie ma pomysł

Skąd wziąć posłów do klubu? Stowarzyszenie ma pomysł

Secesjoniści z PiS chcą wkrótce utworzyć własny klub poselski. Mają do niego dołączyć inni posłowie PiS: obecni i ci, którzy po wyborach lokalnych prawdopodobnie zastąpią w sejmie posłów przechodzących do samorządów - wynika z informacji uzyskanych w stowarzyszeniu "Polska jest najważniejsza".

Do powstania nowego klubu poselskiego potrzeba 15 posłów. Obecnie 14 parlamentarzystów deklaruje, mniej lub bardziej oficjalnie, zainteresowanie przystąpieniem do nowego klubu parlamentarnego.

Jak wynika z kolei z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanych ze źródeł zbliżonych do władz PiS, w ostatnich dniach przedstawiciele kierownictwa partii kontaktowali się z posłami, którzy mogą poprzeć nową inicjatywę, nakłaniając ich do pozostania w klubie PiS.

Do grupy obecnych zwolenników Kluzik-Rostkowskiej mogliby dołączyć także niektórzy przyszli posłowie PiS - ci, którzy mają szansę zastąpić obecnych posłów kandydujących do samorządów. Z przedwyborczych szacunków wynika, że realne szanse na zwycięstwo w wyborach samorządowych ma kilku obecnych posłów PiS, a zarazem kandydatów tej partii na burmistrzów, m.in. Białej Podlaskiej - Adam Abramowicz, w Radzynia Podlaskiego - Jerzy Rębek, Ryk - Jarosław Żaczek, Ełku - Wojciech Kossakowski i Łomży - Lech Kołakowski.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie wykonywania mandatu parlamentarzyści nie mogą pracować m.in. w administracji rządowej i samorządzie terytorialnym. Muszą więc odejść z parlamentu, a na ich miejsce wejdą do Sejmu osoby z kolejnym najlepszym wynikiem w wyborach w danym okręgu.

Jak twierdzą informatorzy PAP, wśród kandydatów na nowych posłów PiS jest kilku zdeklarowanych zwolenników grupy Kluzik-Rostkowskiej. Jeden z założycieli stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza" potwierdził, że są z nimi prowadzone rozmowy na temat przystąpienia do nowego klubu.

Po wyborach samorządowych nowy klub mogliby więc współtworzyć obecni członkowie stowarzyszenia: Kluzik-Rostkowska, Elżbieta Jakubiak, Paweł Poncyljusz, Tomasz Dudziński, Jacek Pilch, Jan Ołdakowski, Lena Dąbkowska-Chocka; oraz nakłaniani do współpracy posłowie PiS: Tomasz Górski, Andrzej Walkowiak, Adam Gawęda, Zbysław Owczarski.

Gotowość do tworzenia klubu w sejmie z tym środowiskiem wyrażają także posłowie niezrzeszeni, tworzący wcześniej Polskę Plus: Jan Filip Libicki i Jacek Tomczak.

Członkowie stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza" zapowiadają także, że "w najbliższym czasie" zaprezentowany zostanie jego program. Nie podają jednak konkretnej daty.

Centralną część programu - jak wynika z nieoficjalnych informacji - mają zająć sprawy gospodarcze i finansowe. Ma to być recenzja działań rządu Donalda Tuska, zwłaszcza w sferze gospodarczej. - Zwrócimy uwagę na konieczność ograniczenia zadłużenia sektora publicznego, likwidacji nadmiernej biurokracji - twierdzi jeden z nich.

- Program będzie eksponował na pewno trzy elementy: wsparcie państwa dla rodzin, skuteczną dbałość o modernizację kraju, usytuowanie Polski jako silnego i wiarygodnego partnera w Europie i na świecie - powiedział jeden z twórców stowarzyszenia, europoseł Marek Migalski.

Dodał, że program będzie miał wymiar społeczny, ekonomiczny i będzie omawiał politykę zagraniczną Polski. Podkreślił, że głos decydujący, jeżeli chodzi o kształt programu mają Kluzik-Rostkowska, Paweł Poncyljusz i Paweł Kowal.

Członkowie kierownictwa PiS w czwartek zarzucali stowarzyszeniu m.in. brak konkretnych propozycji. W ocenie Mariusza Błaszczaka, szefa klubu PiS, w stowarzyszeniu widoczna jest "nerwowość". - To świadczy, że ta inicjatywa polityczna, jak wszystko na to wskazuje zaplanowana dużo wcześniej, była pomysłem nieudanym" - ocenił. - Jeżeli spojrzymy na to, co to stowarzyszenie proponuje, to widać, że oprócz propagandy nie ma w tym żadnego pomysłu politycznego. W związku z tym nie stwarza ten ruch żadnego zagrożenia dla nas - dodał.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)