Sinice nad Bałtykiem. Gdzie nie można się kąpać?
Sinice spowodowały zamknięcie kąpielisk nad Bałtykiem. Sprawdziliśmy, które są aktualnie nieczynne.
Sinice w Bałtyku. Zamknięte kąpieliska
W weekend z powodu sinic nieczynne było 5 kąpielisk w Gdańsku, 4 w Gdyni, 9 w Sopocie, kąpielisko w Rewie i 4 w Krynicy Morskiej. Po weekendzie kilkanaście z nich zostało już otwartych.
Około godziny 13:00 w poniedziałek 20 lipca WSSE w Gdańsku podała komunikat: "Z uwagi na zakwit sinic aktualnie zamknięte pozostają kąpieliska morskie: Gdynia Babie Doły oraz Gdynia Redłowo”.
Bieżące informacje na temat stanu kąpielisk dostępne są pod adresem Serwisu Kąpieliskowego sk.gis.gov.pl. Znajdująca się tam mapa kąpielisk, które są otwarte dla plażowiczów, jest aktualizowana na bieżąco.
Przyczyny pojawiania się zakwitów wody
Sinice pojawiają się sezonowo. Ja podaje Główny Inspektor Sanitarny, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie, któremu towarzyszy zmętnienie wody i jej zabarwienie. Na pojawianie się sinicowych zakwitów wody wpływ mają takie czynniki jak:
- temperatura wody powyżej 16-20°C (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach);
- dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów);
- słaby wiatr;
- niewielkie mieszanie kolumny wody;
- brak opadów.
Sinice. Czym są i gdzie występują?
"Sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 90°C. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników. Mogą wykorzystywać szerokie spektrum światła, są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH. Gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one - obok innych grup organizmów - ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują życiodajny tlen” – podaje GIS.
Czy sinice mogą zagrażać zdrowiu ludzi?
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że u osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:
- wysypka na skórze,
- swędzenie i łzawienie oczu,
- wymioty,
- biegunka,
- gorączka,
- bóle mięśni i stawów.