Trwa ładowanie...
dmffav2

Silne wstrząsy wtórne w stolicy Chile

Kilka silnych wstrząsów wtórnych wystąpiło w czwartek w Chile, nie powodując jednak zniszczeń ani ofiar w ludziach - poinformowały światowe agencje. Chilijska marynarka wojenna odwołała po kilku godzinach ostrzeżenie o tsunami.

dmffav2
dmffav2

Jak podaje USGS, epicentrum wstrząsów znajdowało się około 124 km na południowy zachód od Santiago, na głębokości 10 kilometrów.

Według agencji Associated Press, która powołuje się na USGS, pierwszy wstrząs miał siłę 5,1, a drugi - 7,2 i był to najsilniejszy wstrząs wtórny od czasu trzęsienia ziemi o sile 8,8 w skali Richtera, do którego doszło 27 lutego.

- Następujące po sobie wstrząsy wtórne nie są niczym szczególnym. Po wstrząsach o takiej sile dochodzi do kolejnych - tłumaczył geofizyk Don Blakeman z USGS z siedzibą w Golden w stanie Colorado.

W Santiago zatrzęsły się budynki i szyby w oknach. Jak podała agencja AFP, ewakuowano budynek parlamentu.

dmffav2

Po ogłoszeniu przez chilijską marynarkę wojenną ostrzeżenia przed tsunami, opustoszały ulice i budynki w nadmorskim mieście Constitucion. Do miasta, zdewastowanego przez trzęsienie ziemi 27 lutego, ma się udać nowo zaprzysiężony prezydent Chile Sebastian Pinera.

Zaapelował on do ludności mieszkającej wzdłuż wybrzeża, by przeniosła się w miejsca wyżej położone. Jak pisze AP, Pinera ostrzegł Chilijczyków, że nie powinni lekceważyć możliwości wystąpienia fal tsunami.

Chociaż chilijska marynarka wojenna wydała ostrzeżenie przed tsunami, amerykańskie centrum ostrzegania o tsunami poinformowało, że wstrząsy wtórne były jednak zbyt słabe, aby spowodować te niebezpieczne fale.

dmffav2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmffav2
Więcej tematów