Trwa ładowanie...
d1vu9xf

Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Japonii

Władze japońskie odwołały ostrzeżenie przed falami tsunami po kilku godzinach od wystąpienia we wtorek rano trzęsienia ziemi o sile 6,9 st. Wstrząsy wystąpiły u wschodnich wybrzeży wyspy Honsiu. Fale wywołane przez wstrząsy okazały się niewielkie i słabe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wstrząsy dały się odczuć na obszarze obejmującym prefektury m.in. Iwate i Fukushima
Wstrząsy dały się odczuć na obszarze obejmującym prefektury m.in. Iwate i Fukushima (PAP/EPA, Fot: USGS)
d1vu9xf

Wcześniej Japońska Agencja Meteorologiczna wzywała ludność prefektury Iwate, aby nie zbliżała się do brzegu morza. Nie wykluczała też konieczności ewakuacji mieszkańców przybrzeżnych miejscowości.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się - jak poinformowano - w odległości 210 km na wschód od miasta Miyako na głębokości 10 km pod dnem oceanu.

Ten sam rejon Japonii nawiedziło katastrofalne trzęsienie ziemi i fale tsunami w marcu 2011 r., które spowodowały śmierć ponad 18 tys. ludzi i uszkodziły elektrownię atomową Fukushima.

d1vu9xf

Wstrząsy dały się tym razem odczuć na dużym obszarze obejmującym prefektury Iwate, Miyagi, Fukushima, Aomori, Akita, Hokkaido, Yamagata, Niigata, Ibaraki i Tochigi a także - w mniejszym stopniu - w Tokio. Brak informacji o ofiarach lub stratach materialnych. Zapewniono, że nie doszło do uszkodzenia instalacji siłowni jądrowych.

Japonia leży na obszarze bardzo aktywnym sejsmicznie, na styku czterech płyt tektonicznych. Występuje tam ok. 20 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

d1vu9xf

Podziel się opinią

Share
d1vu9xf
d1vu9xf
Więcej tematów