Trwa ładowanie...

Sikorski o Schetynie na nowych taśmach: "Ma styl lwowskiego żulika"

Nowe taśmy ujawniają rozmowę szefa MSZ Radosława Sikorskiego z prezesem Orlenu Jackiem Krawcem. Sikorski ostro krytykował Schetynę mówiąc, że ma "knajacki styl" , a to "za mało na premiera". Szefa PO rozmówcy nazwali "żulikiem bez poglądów".

Share
Sikorski o Schetynie na nowych taśmach: "Ma styl lwowskiego żulika"Źródło: Agencja Gazeta
d4bvdys

Jak podaje portal tvp.info, spotkanie odbyło się pod koniec lutego 2014 roku. Nagrania pochodzą z restauracji "Sowa i przyjaciele". Rozmówcy zastanawiają się, jakie szasne na utrzymanie władzy ma Platforma Obywatelska oraz komentują konflikt Donalda Tuska i Grzegorza Schetyny

Grzegorz Schetyna "nie ma poglądów"

- Zero kreatywności. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę do czego się nadaje, a do czego się nie nadaje - mówił o Grzegorzu Schetynie ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski - Nieumiejętność przemawiania - wyliczał wady obecnego Szefa PO Jacek Krawiec.

- On nie czaruje ludzi. Donald ma ten czar, ma ten teflon, ma ten koci zmysł, ma te antenki czułe społecznie. Grzegorz niczego z tego nie ma - krytykował Schetynę Radosław Sikorski.

d4bvdys

Obaj jednoznacznie stwierdzili, że Grzegorz Schetyna nie nadaje się na premiera. Radosław Sikorski ocenił, że Schetyna ma "knajacki styl lwowskiego żulika" . Zdaniem ówczesnego szefa MSZ niewiadomo, jakie szef PO ma poglądy. Jacek Krawiec ocenił, że jest on typem "szefa kancelarii".

- Grzesiu, boczkiem, boczkiem, a jak przychodzi co do czego, to tchórzy.(…) Na miejscu Grzesia bym zagrał, że kandyduję. Grzesiu by dostał - moim zdaniem - do 40 procent, 35, 40 i to by mu dało immunitet na bycie ofiarą czystki, bo wtedy, wiesz, rywalowi nie wypada... i czekasz, aż się Donald wypierd... Jak przegrasz wybory, no to wtedy wbijasz nóż w plecy, nie? - zastanawiał się Radosław Sikorski.

"Nie zaistniał na tej funkcji"

W czasie, gdy odbyła się nagrana rozmowa, Grzegorz Schetyna był szefem sejmowej komisji ds. zagranicznych. Wcześniej tę funkcję sprawował Bronisław Geremek.

- Bycie następcą Geremka właśnie daje ci szansę pokazania: a właśnie, że nie. Ja potrafię skomentować expose, ja potrafię się spotkać z moimi odpowiednikami z innych krajów, ja mam swoje zdanie którego ambasadora akceptuję, którego nie. On zrobił nic z tych rzeczy. W ogóle nie zaistniał w tej funkcji. (…) Ma to w du...e. (…) Tak naprawdę chodziło tylko o ten gabinet – mówił szef MSZ w rządzie Donalda Tuska. Następnie dodał, że objęcie tego stanowiska przez Schetynę było "motywowane tylko tym, że ma osobne biuro w osobnym budynku".

d4bvdys

"Wielka frakcja Schetyny"

Rozmówcy śmiali się z frakcji wewnątrz partii, do której należeć mieli Grzegorz Schetyna, Rafał Grupiński i Andrzej Halicki.

- Halicki to jest mój sąsiad, mieszka wieś obok. To jest ku...a debil - krytykował polityka PO Jacek Krawiec. Mniej krytycznie ocenił Rafała Grupińskiego, który zdaniem ówczesnego prezesa Orlenu jest "niegłupi".

Sławomir Nowak "fatalnie to rozgegrał"

W trakcie rozmowy politycy odnoszą się również do sprawy Sławomira Nowaka i niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych. - Fatalnie to rozegrał – mówi Sikorski. - Najgorzej jak mógł. Te wpisy na Twitterze, coś tam… raz że mu ktoś kupił, że żona... Tego nie rozumiem, dlaczego on tego nie wpisał? – zastanawia się Krawiec.

- Musiał być jakoś bardzo mocno zmotywowany, żeby tego nie wpisać - wyjaśnia Sikorski.

d4bvdys

Następnie Sikorski poprosił, by Krawiec pokazał mu swoj zegarek. - To ile ty dałeś? – pyta. - Były specjalne ceny na te zegarki. Mam takiego tam znajomego, więc dałem za niego z 10 tysięcy euro – odpowiada Krawiec. To jak za darmo – mówi Sikorski.

"Tu nie ma przypadku". W sieci wrze

Twittera zalały posty komentujące najnowsze taśmy. Dziennikarze dociekają, skąd pochodzą nagrania.

Oraz zastanawiają się, co jeszcze jest w zandarzu.

Krytkują również zawartość, która jest sensacyjna, lecz nie wnosi nic istotnego.

Nagrano niemal sto osób

W restauracji "Sowa & Przyjaciele" nagrywano rozmowy funkcjonariuszy publicznych oraz osób z kręgów polityki i biznesu. Taśmy, które wyciekły, zawierały nagrania rozmów m. in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę, szefa CBA Pawła Wojtunika. Łącznie podczas 66 nielegalnie nagranych spotkań, utrwalono rozmowy ponad stu osób.

W czerwcu TVP Info ujawniło nagranie rozmowy księdza Kazimierza Sowy, byłego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, byłego szefa BOR Mariana Janickiego, przedsiębiorcy Jerzego Mazgaja, polityków PO Pawła Grasia i Tomasza Tomczykiewicza oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Rafała Baniaka.

Źródło: tvp.info/pap

.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4bvdys

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bvdys
d4bvdys
Więcej tematów