Sikorski o 100 dniach resortu: podnosimy poziom służby dyplomatycznej
Podsumowując pierwsze 100 dni pracy w resorcie, szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że ministerstwo modernizuje i podnosi poziom polskiej służby dyplomatycznej.
Likwidujemy taką nieformalną i bardzo szkodliwą dla resortu instytucję "zamrażarki kadrowej", to znaczy sytuacji, w której niechciani dyplomaci z niewiadomych powodów byli odstawiani na bok, płaciło im się pensje, ale nie przyznawało żadnego zakresu obowiązków i żadnej pracy - powiedział Radosław Sikorski.
Traktat Lizboński
Minister zaznaczył, że reformujący UE Traktat Lizboński uczyni Unię "bardziej spójną, szczególnie w zakresie wspólnej polityki zagranicznej". Szef MSZ podkreślił, że Traktat ten da podstawy do stworzenia służby zewnętrznej Unii. Jego zdaniem, jest to szansa dla młodych ludzi na karierę dyplomatyczną. Serdecznie zapraszam do pracy w MSZ, po to, aby za jakiś czas być delegowanym na jakiś czas do służby w Unii Europejskiej - powiedział minister.
Karta Polska
Sikorski poinformował również, że jego resort podjął prace na rzecz wejścia w życie Karty Polaka. Stwierdził, że rząd "odziedziczył" po poprzednikach ustawę o Karcie Polaka "bez żadnego aparatu wykonawczego, jako goły akt prawny". Dzięki olbrzymiej intensyfikacji prac, mamy nadzieję, że Karta Polaka wejdzie w życie na czas - powiedział minister SZ.
Dodał, że w sprawie Karty, rząd prowadzi też rozmowy z władzami białoruskimi, aby jej wprowadzenie powodowało "jak najmniej turbulencji" we wzajemnych relacjach.
Tarcza antyrakietowa
Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że jego wizyta w Stanach Zjednoczonych "posunęła nas naprzód" w negocjacjach na temat umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Stany Zjednoczone przyjęły zasadę, że ewentualnej umowie o tarczy antyrakietowej będzie towarzyszył pakiet, że Stanom Zjednoczonym zależy na unowocześnieniu wojska polskiego - powiedział minister na konferencji podsumowującej pierwsze 100 dni pracy w resorcie. Jak dodał, Polska "będzie się tego trzymać", gdyż potrzebuje "namacalnych dowodów, że Stany Zjednoczone są zainteresowane naszym bezpieczeństwem".
Stosunki z Rosją
Sikorski mówiąc o "odmrożeniu" stosunków z Rosją zaznaczył, że w relacjach polsko-rosyjskich mieliśmy do czynienia z szeregiem "gestów dobrej woli". W tym kontekście powiedział m.in. o niedawnej wizycie premiera Donalda Tuska w Moskwie oraz o zniesieniu rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa.
Kontakty z Ukrainą
Sikorski zaznaczył też, że pierwszym aktem międzynarodowym, jaki podpisał jako szef polskiej, dyplomacji była umowa z Ukrainą o ułatwieniach w ruchu wizowym.
Od poprzedniego rządu słyszeliśmy tyle o strategicznych stosunkach z Ukrainą, a zastałem pustą szafę, jeśli chodzi o mały ruch graniczny - stwierdził minister.
Poinformował, że umowa o małym ruchu granicznym - która ma ułatwić przekraczanie granicy Ukraińcom mieszkającym w strefie przygranicznej - jest już przygotowana i pozostały jedynie "drobne kwestie do wynegocjowania". Sikorski zapowiedział, że umowa będzie gotowa do podpisania w ciągu kilku tygodni. (mg)