Trwa ładowanie...
d3phgbq

Siergiej Ławrow: syryjskie delegacje zapowiedziały bezpośrednie rozmowy

Po zakończeniu rozmów pokojowych w Montreux rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że delegacje stron konfliktu w Syrii zapewniły go, że w piątek przystąpią do bezpośrednich rozmów. Zaapelował do nich o wzajemne zaufanie.

Share
d3phgbq

Ławrow, który rozmawiał podczas konferencji w szwajcarskim kurorcie z przedstawicielami obu delegacji, podkreślił, że opozycja i wspierające ją państwa zachodnie powinny unikać koncentrowania się na wątku zmiany władzy w Damaszku.

Była to odpowiedź szefa rosyjskiego MSZ na środową zapowiedź szefa opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmada Dżarby, który oświadczył, że jedynym tematem dla przeciwników Baszara al-Asada jest przekazanie przez prezydenta władzy przejściowemu rządowi.

- Apeluję (do delegacji reżimu), by pilnie podpisała dokument Genewa 1 (po konferencji z czerwca 2012 roku), przewidujący przeniesienie prerogatyw Asada, w tym w dziedzinie sił zbrojnych i bezpieczeństwa, na przejściowy rząd - mówił Dżarba w czasie inauguracyjnej sesji konferencji. Natomiast minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim oświadczył, że nikt poza samymi Syryjczykami nie ma prawa usunąć Asada.

d3phgbq

- Co do gwarancji, że rozmowy nie zostaną zerwane, konieczne jest, żeby wpłynąć na obie delegacje, aby do tego nie doszło (...) Najważniejsze jest, żeby proces ruszył - podkreślił Ławrow.

Szef rosyjskiej dyplomacji poinformował też, że ONZ, Moskwa i Waszyngton dążą do wypracowania porozumienia ws. wymiany jeńców pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami. Strony miałby się także wymienić listami przetrzymywanych osób. Zasygnalizował także, że istnieje szansa na zawieszenie broni w Aleppo, w którym w środę władze w Damaszku uruchomiły, po rocznej przerwie, międzynarodowe lotnisko, demonstrując tym samym sukces wojskowy.

- Relatywnie prostsze kwestie mogą zbudować wzajemne zaufanie - pomoc humanitarna, wymiana jeńców - na tym należy budować relacje między delegacjami - podkreślił Ławrow.

Rozmawiając z dziennikarzami przed wylotem do Moskwy, szef rosyjskiego MSZ zapowiedział, że Rosja będzie nakłaniać Iran do włączenia się w proces pokojowy. Jego zdaniem w rozmowach powinny też uczestniczyć pozostałe grupy opozycyjne, które nie brały udziału w Genewie 2.

Długo odkładana konferencja w Montreux, zwana Genewą 2, to pierwsza od trzech lat okazja do rozmów między delegacjami syryjskiej opozycji i reżimu. Opozycja w ostatniej chwili groziła bojkotem spotkania w związku z wystosowaniem przez ONZ zaproszenia dla Iranu, uważanego za sojusznika Damaszku; zaproszenie ostatecznie wycofano, co krytykowała Rosja.

d3phgbq

Podziel się opinią

Share
d3phgbq
d3phgbq
Więcej tematów