ŚwiatSiergiej Ławrow: Iran powinien uczestniczyć w konferencji Genewa 2 ws. Syrii

Siergiej Ławrow: Iran powinien uczestniczyć w konferencji Genewa 2 ws. Syrii

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Iran powinien zostać zaproszony na konferencję o nazwie Genewa 2 w sprawie Syrii. Tymczasem syryjska opozycja wyklucza udział w konferencji, na której Iran byłby obecny.

Siergiej Ławrow: Iran powinien uczestniczyć w konferencji Genewa 2 ws. Syrii
Źródło zdjęć: © AFP | Kirill Kudryavtsev

05.11.2013 12:49

Zdaniem Ławrowa w planowanej konferencji w sprawie Syrii powinni wziąć udział wszyscy, którzy, jak powiedział, "mają wpływ na tę lub inną grupę syryjską".

- Dotyczy to wszystkich sąsiadów Syrii, praktycznie wszystkich państw Zatoki Perskiej, nie tylko państw arabskich, lecz i Iranu, dotyczy stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także innych państw, na przykład Turcji - powiedział.

- Wszyscy, którzy mają wpływ na sytuację, powinni koniecznie zostać zaproszeni - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej, gdzie go pytano o niedawne oświadczenie przywódcy opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmada Dżarby, który podkreślił, że opozycja nie weźmie udziału w konferencji pokojowej w Genewie, jeśli nie powstanie jasny harmonogram odejścia prezydenta Baszara al-Asada od władzy i jeśli przy stole negocjacji obecny będzie Iran.

Iran jest regionalnym sojusznikiem prezydenta Syrii Baszara al-Asada. Jest podejrzewany o zbrojenie libańskiego Hezbollahu, którego bojownicy walczą u boku oddziałów syryjskiego reżimu.

- Postanowiliśmy nie przystępować do rozmów w Genewie, o ile nie odbędą się godnie (...) oraz jeśli przy stole negocjacji obecny będzie okupant-Iran - powiedział Ahmad Dżarba w niedzielę na nadzwyczajnym posiedzeniu Ligi Arabskiej.

Celem konferencji Genewa 2, na której zorganizowanie naciskają Rosja i USA, jest zgromadzenie przy stole rozmów delegacji zarówno syryjskiej opozycji, jak i reżimu w Damaszku. Konferencję wielokrotnie odkładano m.in. z powodu sporów między światowymi mocarstwami, podziałów wewnątrz syryjskiej opozycji oraz nieprzejednanych stanowisk reżimu Asada i syryjskich rebeliantów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)