Siemoniak: w Bydgoszczy powstanie jednostka związana z tzw. szpicą
Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak zapowiedział powstanie w Bydgoszczy jednostki operacyjnej NATO - Force Integration Units (NFIU). Ma ona rozpocząć działalność w połowie kwietnia i być w pełni gotowa do ćwiczeń tzw. szpicy w czerwcu. - Jednostka musi działać na pełnych obrotach - powiedział Siemoniak.
- NATO Force Integration Units będzie odpowiedzialna za wiele rzeczy związanych z realizacją sojuszniczego wzmocnienia na wschodzie Europy i w Polsce. To decyzja związana z realizacją postanowień szczytu w Newport. Tam postanowiono, że takie elementy znajdą się m.in. w Polsce (...) Chcemy, żeby postanowienia szczytu w Newport były zrealizowane do szczytu NATO w Warszawie planowanego na połowę 2016 roku - powiedział Siemoniak na konferencji w Bydgoszczy.
Podkreślił, że na siedzibę wybrano Bydgoszcz z tego względu, że jest to drugi, po Warszawie, garnizon w Polsce i mieszczą się tu inne jednostki NATO.
- Startu honorowego nie będzie, będzie start ostry, bo planujemy ćwiczenia (...) 'szpicy' w czerwcu, z użyciem wojsk. Będą to ćwiczenia Noble Jump, jednostka musi działać na pełnych obrotach - zaznaczył Siemoniak.
Rolą jednostek NFIU, które powstaną w Bułgarii, Estonii, Polsce, Rumunii oraz na Litwie i Łotwie, będzie współdziałanie w czasie ewentualnego przemieszczania wojsk NATO na kontynencie. Będą to jednostki łącznikowe, koordynujące ćwiczenia i zajmujące się wspólnym planowaniem, a w razie konieczności mające ułatwić przyjęcie VJTF na terytorium danego państwa. W skład NFIU będzie wchodził personel zarówno z państwa gospodarza, jak i z innych krajów NATO.
- Naszą ambicją jest to, żeby jednostka integracyjna w Bydgoszczy była najlepsza ze wszystkich, które powstaną na wschodzie Europy - podkreślił wicepremier.
Bydgoska jednostka NFIU powstanie w kompleksie, kiedyś należącym do Pomorskiego Okręgu Wojskowego, gdzie mieści się również Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Jednostka tymczasowo będzie się mieścić w pomieszczeniach centrum, a po przeprowadzeniu modernizacji przeniesie się do oddzielnego obiektu.
Wicepremier w Bydgoszczy spotkał się z kadrą Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, rozmawiano m.in. o przygotowaniach do powstania NFIU. Obecni byli także minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. broni Edward Gruszka, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód gen. broni Mieczysław Samol.
O utworzeniu w ramach Sił Odpowiedzi NATO tzw. sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości, nazywanych szpicą, zdecydowano na szczycie NATO w Newport we wrześniu 2014 r. Mają one osiągnąć wstępną gotowość operacyjną na początku roku 2016, a pełną - rok później. Rolę tymczasowej "szpicy" w tym roku pełnią żołnierze lądowego komponentu sił odpowiedzi NATO - przede wszystkim z Niemiec, Holandii i Norwegii - wspierani przez elementy sił morskich i powietrznych, głównie z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Belgii.
Koncepcja VJTF jest dopiero rozwijana i ma być doskonalona. Ma temu służyć seria ćwiczeń, z których najważniejszymi będą manewry Noble Jump podzielone na dwie części - w kwietniu i czerwcu. W pierwszej fazie, nazywanej alarmową, jednostki wysokiej gotowości z Holandii i Czech otrzymają rozkaz przygotowania i wysłania elementów VJTF w bardzo krótkim czasie. Scenariusz przewiduje, że żołnierze dotrą na lotniska, ale na poligony już nie. Część poligonowa jest zaplanowana na czerwiec w Żaganiu (Lubuskie).