Trwa ładowanie...
d3cr139

Siedmiu ambasadorów odwołanych

Prezydent Lech Kaczyński odwołał z dniem 1 kwietnia siedmiu ambasadorów. W "Monitorze Polskim" nr 23 z 28 marca opublikowano postanowienia głowy państwa w tej sprawie. W styczniu MSZ podawał, że jest "głęboko niesłuszne, aby funkcje ambasadorów RP pełniły osoby związane w przeszłości ze służbami i aparatem partyjnym PZPR".

d3cr139
d3cr139

Siedmiu odwołanych ambasadorów to: Andrzej Załucki (Czechy), Zbigniew Matuszewski (Wlk. Brytania), Jan Piekarski (Izrael), Janusz Mrowiec (Algieria), Janusz Jesionek (Słowenia), Maciej Górski (Grecja) i Jakub Wolski (Dania).

Postanowienia prezydenta z 13 marca w ich sprawach są kontrasygnowane przez premiera.

W styczniu MSZ podawało, że szef polskiej dyplomacji Stefan Meller wystąpił do prezydenta z wnioskiem o zakończenie misji przez grupę ambasadorów RP. W komunikacie resortu podano, że "nowe władze RP dokonują przeglądu kadr kierowniczych państwa", co "w odniesieniu do MSZ dotyczy kierowniczych stanowisk na placówkach dyplomatycznych". "Uznajemy jednocześnie za głęboko niesłuszne, aby funkcje ambasadorów RP pełniły osoby związane w przeszłości ze służbami i aparatem partyjnym PZPR. Straciły one zaufanie władz RP odpowiedzialnych za kształtowanie polityki zagranicznej" - głosił komunikat MSZ.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz mówił wtedy, że odwołani ambasadorowie nie powinni pełnić tych funkcji. Jesteśmy przekonani, że w cywilizacji zachodniej funkcjonariusze, pracownicy służb specjalnych, nie powinni pełnić funkcji, a także pracownicy aparatów partyjnych z minionej epoki - powiedział premier. Według niego, odwołania tych ambasadorów "to są zwyczajne, rutynowe działania, które zmierzają do tego, by polska dyplomacja prowadziła działania dyplomatyczne w sposób jak najbardziej odpowiedni dla państwa polskiego".

d3cr139
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cr139
Więcej tematów