Trwa ładowanie...
d41wqtn
zima
+1

Siedem ofiar śmiertelnych burzy śnieżnej w stanie Nowy Jork

Siedem osób zginęło w północnej części stanu Nowy Jork w USA z powodu burzy śnieżnej, która sparaliżowała ruch na drogach, wielu ludzi uwięziła w ich domach i spowodowała zamknięcie szkół. Tymczasem nad region nadciąga już kolejna fala śnieżnych zamieci.
Share
Siedem ofiar śmiertelnych burzy śnieżnej w stanie Nowy Jork
Źródło: PAP/EPA, Fot: Mark Webster
d41wqtn

Śnieżyce, które przeszły nad Wielkimi Jeziorami, pozostawiły zaspy liczące nawet 1,7 m wysokości w regionie miasta Buffalo. Kolejne burze do wieczora w czwartek (czasu miejscowego) mają według prognoz nanieść kolejny metr śniegu.

Synoptycy przewidują, że tym w bieżącym tygodniu spadnie tyle śniegu, ile zazwyczaj wynosi roczna średnia dla tego obszaru.

Według meteorologów śnieżyce spowodowane są przez tzw. efekt jezior, kiedy zimny front, któremu towarzyszą silne wiatry, przechodzi nad cieplejszymi Wielkimi Jeziorami.

d41wqtn

Siedem osób zginęło - pięć na atak serca, jedna z wypadku samochodowym i jedna na skutek uwięzienia w pojeździe. Dwa kolejne zgony spowodowane przez warunki pogodowe odnotowano także w innych częściach kraju: jeden w stanie New Hampshire i kolejny w Michigan. Ogółem od soboty w kraju zmarło ok. 20 osób.

Wielu mieszkańców stanu Nowy Jork przez śnieg nie dotarło do pracy, a często wręcz nie było w stanie opuścić domu i samochodu. Drużyna koszykarek z Niagara University przez blisko 30 godzin była uwięziona w autobusie i musiała topić śnieg, by mieć coś do picia, a ciężarna kobieta urodziła dziecko na lokalnej komendzie straży pożarnej, bo nie mogła się dostać na czas do szpitala.

Gubernator stanu Andrew Cuomo poinformował, że według stanu na godziny popołudniowe w środę (czasu miejscowego) wszystkie osoby uwięzione w samochodach zostały z nich uwolnione. Według niego cztery do pięciu dni zajmie uprzątnięcie śniegu. Przestrzegł też, że zapowiadane na weekend nieznaczne ocieplenie może doprowadzić do podtopień. Meteorolodzy nie wykluczają, że z końcem tygodnia zacznie padać deszcz.

d41wqtn

Podziel się opinią

Share
d41wqtn
d41wqtn
Więcej tematów