Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
japonia
26-09-2006 (07:25)

Shinzo Abe nowym premierem Japonii


Nowym premierem Japonii został przewodniczący rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD)
Shinzo Abe, zwolennik ściślejszych więzów z Waszyngtonem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Shinzo Abe nowym premierem Japonii
(AFP)
WP

Abe zdobył zdecydowaną większość głosów w obu izbach parlamentu. Niższa Izba - Reprezentantów, wybrała go 339 głosami (na 475 oddanych), zaś wyższa - Izba Radców - 136 głosami (na 240). W obu izbach PLD ma większość głosów.

Abe ma ogłosić skład swojego gabinetu złożonego z 17 ministrów jeszcze we wtorek.

52-letni Abe opowiada się za bardziej zdecydowanym kursem w polityce zagranicznej i za rewizją pacyfistycznej konstytucji. Jest najmłodszym japońskim przywódcą od czasów II wojny światowej i pierwszym, któy urodził się po jej zakończeniu.

WP

Abe, dotychczasowy rzecznik gabinetu, został w zeszłym tygodniu wybrany na przewodniczącego PLD. W Japonii premierem zostaje zwykle przywódca większości w parlamencie.

Junichiro Koizumi, który kierował japońskim rządem od 2001 roku, już kilka miesięcy temu ogłosił, że zamierza odejść po upływie we wrześniu jego kadencji jako przewodniczącego partii.

Polub WP Wiadomości
WP
WP