SGH awansowała w europejskim rankingu studiów z zarządzania
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH)
zajęła 31. miejsce w prestiżowym europejskim rankingu programów
magisterskich w dziedzinie zarządzania (Masters in Management).
SGH awansowała o 4 pozycje z 35. miejsca zajętego w 2006 r. -
poinformował rzecznik uczelni Tomasz Rusek.
18.09.2007 | aktual.: 18.09.2007 14:14
Jak wyjaśnił rzecznik uczelnia znalazła się w rankingu po raz pierwszy w 2006 r. Tegoroczny ranking został opublikowany w poniedziałek przez dziennik Financial Times (FT).
W tegorocznym rankingu, który klasyfikuje 40 najlepszych studiów magisterskich z zarządzania w Europie, SGH zajęła najwyższą lokatę spośród uczelni z Europy Środkowej i Wschodniej, wyprzedzając elitarny Wiedeński Uniwersytet Ekonomii i Biznesu i budapeszteński Uniwersytet Corvinusa - podkreślił Rusek.
Zdaniem rektora uczelni, prof. Adama Budnikowskiego, awans w rankingu jest potwierdzeniem, że SGH wybrała słuszną strategię rozwoju. Jak wyjaśnił strategia ta oparta jest na zasadzie "małe jest piękne".
SGH, będąca najmniejszą spośród pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce, świadomie nie zwiększa liczby studentów, stawia natomiast na jakość kształcenia i rozwój naukowy kadry. Umiędzynarodowienie działalności, polegające na zatrudnianiu coraz większej liczby wykładowców z zagranicy, uruchamianiu obcojęzycznych kierunków studiów, prowadzeniu wspólnych badań z zagranicznymi partnerami i umożliwianiu studentom odbywania staży za granicą, również znajduje odzwierciedlenie w rankingu - podkreślił rektor.
Jak wyjaśnił Rusek, ranking sporządzany jest w oparciu o ponad dwadzieścia kryteriów, zgrupowanych w trzech kategoriach: kariera absolwentów (m.in. takie kryteria jak płaca absolwentów, satysfakcja z miejsca pracy, realizacja celów zawodowych), zróżnicowanie społeczności akademickiej (m.in. odsetek kobiet wśród pracowników i studentów, liczba studentów i pracowników z zagranicy) oraz doświadczenie międzynarodowe i badania naukowe (m.in. wskaźnik międzynarodowej mobilności absolwentów, liczba języków wykładowych, odsetek pracowników posiadających doktorat).
Głównemu rankingowi towarzyszy dziesięć rankingów cząstkowych, klasyfikujących po 10 uczelni, najlepszych w poszczególnych kategoriach. Szkoła Główna Handlowa znalazła się w trzech takich rankingach. W kategorii "płaca w branży finansowej", SGH zajęła siódme miejsce, w kategorii "najlepsi w finansach" - piątą pozycję, natomiast w kategorii "najlepsi w ekonomii" SGH uplasowała się na trzecim miejscu, za London School of Economics i Mannheim Business School - dodał rzecznik.
Ponadto, jak poinformował, SGH jako jedyna polska uczelnia, jest członkiem stowarzyszenia CEMS (Community of European Management Schools and International Companies). Wspólny program magisterski CEMS, wykładany w 17 krajach, zajął drugie miejsce w rankingu FT.