Sfilmował smog nad miastem. Zobacz wideo
Rybniczanin Jan Duerschlag sfilmował smog nad Rybnikiem podczas przelotu samolotem. Swój filmik zamieścił na portalu YouTube. Ujęcia pokazują jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze nad miastem.
11.01.2017 | aktual.: 11.01.2017 11:22
Z kamer zamocowanych na skrzydłach samolotu bardzo dobrze widać smog unoszący się nad miastem, oraz trujące opary, które wydobywają się z licznych kominów elektrowni.
W poniedziałek prezydent Rybnika Piotr Kuczera podjął decyzję o zawieszeniu we wtorek i środę zajęć we wszystkich szkołach w mieście. Powód? Dopuszczalna norma stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu została przekroczona o ponad 3000 procent.
Im zimniej, tym większe zanieczyszczenie
Smog to problem, z którym południowa część Polski zmaga się od lat. Obecnie zjawisko przybrało alarmujący rozmiar na terenie całego kraju. Zdaniem synoptyków jest to wina kumulacji dużej ilości pyłów w powietrzu i silnego mrozu.
- Powietrze w Polsce jest mroźne i rześkie, ale bardzo zanieczyszczone - przestrzega Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. Napływające do nas ze Skandynawii powietrze podczas mrozów bardzo szybko się zanieczyszcza. Im zimniej, tym więcej jest palenisk na drewno i węgiel, często też palimy rzeczami, które nie są do tego przeznaczone.
W Polsce największym problemem jest tzw. smog typu londyńskiego, który występuje głównie zimą. Składa się z tlenków azotu, siarki, węgla i węglowodorów aromatycznych oraz metali ciężkich. A najgroźniejsze dla człowieka są benzo(a)piren i pyły zawieszone PM2,5 i PM10. O skali problemu wiele mówi wielki smog londyński z 1952 roku. W ciągu czterech dni zmarło 4 tys. osób. W następnych dniach z jego powodu zmarło łącznie 12 tys. osób. Samo słowo jest zbitką słów oznaczających dym i mgłę.