Setki pielgrzymów przybyły na Jasną Górę
Setki pielgrzymów przybyły na Jasną Górę. Żołnierze i wykładowcy Wojskowej Akademii Technicznej świętowali w częstochowskim sanktuarium 60-lecie tej uczelni; pielgrzymowali też członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej i anonimowi alkoholicy.
W homilii skierowanej do kadry i absolwentów WAT biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek nawiązał do dnia 4 czerwca sprzed 22 lat, kiedy odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, otwierające drogę do przełomu ustrojowego w Polsce. Biskup podkreślił, jak wiele się od tamtego czasu zmieniło.
- Trzeba dziękować za to, że możemy w naszym kraju, wolnym kraju, przyznać się do Chrystusa; że dziś mundur wojskowy, mundur policjanta i innych służb mundurowych nikogo nie dziwi - powiedział biskup polowy, dziękując żołnierzom za odwagę i "bycie sobą". Przypomniał, że w okresie PRL pokazanie się w kościele w mundurze groziło poważnymi konsekwencjami.
- Pragniecie zdobywać wiedzę, wykształcenie, rozwijać się intelektualnie, ale także rozwijacie się duchowo - to jest piękny, harmonijny rozwój. Gratuluje wam takiej postawy i bardzo wam za to dziękuję - dodał bp Guzdek.
W pielgrzymce z okazji 60-lecia Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie uczestniczyło ponad 350 osób - przedstawiciele Komendy Akademii, profesorowie, żołnierze zawodowi, podchorążowie, pracownicy uczelni i studenci.
WAT powstała jako szkoła oficerska kształcąca kadry techniczne, później przekształciła się w Politechnikę Wojskową, a dziś jest otwartym uniwersytetem naukowo-badawczym, kształcącym zarówno studentów cywilnych, jak i wojskowych. Obecnie uczelnia ma ok. 10 tys. studentów, z czego tysiąc to wojskowi. W swojej historii akademia wykształciła ponad 50 tys. oficerów.
W sobotę na Jasną Górę przybyli także - po raz 31. - członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej z całej Polski. W homilii biskup świdnicki Ignacy Dec wezwał ich do głoszenia prawdy. - Wydaje się, że głoszenie prawdy i jej obrona, i czynienie jej w miłości, jest szczególnym zadaniem naszej inteligencji, jako ludzi zrośniętych z nauką, z kulturą, ze zdrowym myśleniem - podkreślił biskup.
- Poza prawdą wolność nie jest wolnością; jest pozorem, jest nawet zniewoleniem. Prawda jest podstawą miłości, wolności, sprawiedliwości i pokoju. Nie wolno się lękać mówić prawdy - mówił bp Dec, przypominając nauczanie Jana Pawła II.
Kluby Inteligencji Katolickiej (KIK) to sieć stowarzyszeń skupiających osoby świeckie, odwołujące się do nauki Kościoła. Pierwsze takie kluby powstały na fali odwilży październikowej w 1956 r. W latach 1957-1976 ich przedstawiciele tworzyli w Sejmie rodzaj umiarkowanie opozycyjnego wobec władz przedstawicielstwa środowisk ludzi wierzących. Po 1976 r. wielu działaczy KIK przeszło do działalności opozycyjnej, a następnie współtworzyło ruch Solidarności.
W sobotę w jasnogórskim sanktuarium spotkali się także anonimowi alkoholicy. Ich zorganizowane po raz 23. spotkanie celowo nie jest nazywane pielgrzymką, ponieważ uczestniczą w nim nie tylko ludzie wierzący. Co roku na Jasną Górę przyjeżdżają alkoholicy walczący z nałogiem w grupach AA oraz ich małżonkowie, a często i inni członkowie rodzin. Przez dwa dni spotykają się na specjalnych mitingach, by wspierać się wzajemnie w walce z uzależnieniem.
Anonimowi Alkoholicy (AA) są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój problem i pomagać innym w wychodzeniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. W grupach AA nie ma żadnych składek ani opłat.