Setki atrakcji w całym kraju podczas Nocy Muzeów
Tysiące placówek kulturalnych, fabryk, urzędów a nawet ministerstw otworzyło w nocy swoje podwoje dla zwiedzających i organizuje specjalne wydarzenia.W Warszawie 260 instytucji wzięło udział w Nocy Muzeów.
18.05.2013 | aktual.: 19.05.2013 06:41
Ponad godzinę musieli stać chętni, którzy chcieli obejrzeć wnętrza Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Budynek udostępniono dla zwiedzający w ramach Nocy Muzeów. Do jednej z grup wyszedł prezydent Bronisław Komorowski. Oprowadzał po Sali Chorągwianej, w której można zobaczyć wierne repliki historycznych sztandarów. Jednym z eksponatów jest symbol Solidarności.
Eksponowana była także kopia sztandarów z czasów ostatniego króla z dynastii Jagiellonów Zygmunta Augusta. Można także zobaczyć proporzec z czasów Powstania Listopadowego, a także sztandar Piłsudczyków. Sala Chorągwiana jest udostępniona publiczności po raz pierwszy.
Oprócz Pałacu Prezydenckiego można było zwiedzać także gmach Sejmu i Senatu. Na liście Warszawy znalazły się takie punkty jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Neonów, Muzeum Fryderyka Chopina i wiele innych. Dwa ważne debiuty w Warszawie - zwiedzający mogli zobaczyć nieznane zakamarki Stadionu Narodowego oraz otwarte niedawno Muzeum Historii Żydów Polskich. Będzie można zobaczyć między innymi szatnie zawodników a także salę, w której odbywają się konferencje prasowe.
Andrzej Cudak, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że dzień przed Nocą Muzeów otwarto pierwszą w historii placówki wystawę czasową. Ekspozycja „Do tych, co daleko” oparta jest na zachowanych w zbiorach YIVO Institute for Jewish Research amatorskich filmach z lat 20. i 30. kręconych przez Żydów ze Stanów Zjednoczonych, którzy odwiedzali rodzinne miejscowości w Polsce. Poza tym, na zwiedzających czekają koncerty i program edukacyjny.
Nad transportem zwiedzających czuwali m.in. miłośnicy komunikacji miejskiej w Warszawie. Michał Piwowarski mówi, że na Placu Defilad jest osiem linii autobusowych w tym jedna obsługiwana wyłącznie przez autobusy zabytkowe. Jest ich 24 i przyjechały do Warszawy z całej Polski. Jeden zabytek przyjechał nawet z Czech.
Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997 roku. W Polsce po raz pierwszy odbyła się w Krakowie w roku 2003.