Sesja ONZ w rocznicę wyzwolenia obozów koncentracyjnych
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zbierze się na nadzwyczajnej sesji 24 stycznia dla upamiętnienia 60. rocznicy wyzwolenia nazistowskich obozów koncentracyjnych - ogłosił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
11.01.2005 20:10
Takiej sesji domagały się w grudniu Stany Zjednoczone, lecz we wtorek tylko 98 państw członkowskich poparło ten postulat. To zaledwie o dwa więcej niż wynosi wymagana większość ze 191 krajów - powiedział AFP urzędnik ONZ-owski.
Będzie to ważne wydarzenie, ponieważ Narody Zjednoczone zostały utworzone w momencie, gdy świat odkrył całą potworność obozów, i ponieważ powołaniem ONZ jest czynić wszystko, co w jej mocy, by chronić godność ludzką i nie dopuścić do powtórzenia się tych potworności - powiedział Dujarric dziennikarzom.
Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan "wzywa wszystkie kraje członkowskie do udzielenia pełnego poparcia" tej nadzwyczajnej sesji" - dodał rzecznik.
W liście do Annana z 9 grudnia 2004 r. ambasador USA John Danforth postulował zwołanie nadzwyczajnej, rocznicowej sesji na 24 stycznia 2005 r., trzy dni przed podobnymi obchodami w hitlerowskim obozie śmierci Auschwitz w Polsce, który został wyzwolony przez wojska radzieckie 27 stycznia 1945 r.
ONZ powstała 24 października 1945 r. Danforth podkreślił w liście do Annana, że rocznicowa sesja "stwarza nam wszystkim jedyną okazję, by przypomnieć i ponowić przywiązanie do podstawowych zasad i szlachetnych ideałów, na których zostały zbudowane Narody Zjednoczone".