Trwa ładowanie...
d11yvvx
d11yvvx

Serbia: dziewięciu mężczyzn skazanych za zbrodnie wojenne w Kosowie

Serbski trybunał ds. zbrodni wojennych uznał za winnych zbrodni w Kosowie dziewięciu mężczyzn z serbskiej organizacji paramilitarnej Szakale. Skazał ich na kary od 2 do 20 lat więzienia za zabicie 120 albańskich cywilów podczas konfliktu w Kosowie.
Share
d11yvvx

Mężczyźni ci "popełnili morderstwa i gwałty po to, by zasiać strach wśród albańskich cywilów i zmusić ich do ucieczki z ich domów" - powiedziała, odczytując wyrok, sędzia Sneżana Nikolić-Garotić. Jak wyjaśniła, miało to sprawić, by Albańczycy opuszczali Kosowo, ówczesną prowincję Serbii, i chronili się w sąsiedniej Albanii.

Na kary dwóch lat więzienia zostało skazanych dwóch oskarżonych. Trzech otrzymało kary po 20 lat więzienia, a pozostałych czterech odpowiednio: 15, 12, 10 i pięciu lat. Od rozpoczęcia procesu w grudniu 2010 roku wszyscy twierdzili, że są niewinni.

Oskarżenie dotyczyło mordów na cywilach w kwietniu i maju 1999 roku w kilku wsiach w pobliżu Peću: Ćuszce, Zahaciu, Pavlinie i Ljubeni. W sprawie tych zbrodni poszukiwane są, również przez Interpol, dalsze osoby podejrzane o ich popełnienie.

Podczas konfliktu w Kosowie w latach 1998-99 śmierć poniosło 13 tys. ludzi, w większości Albańczyków. Kosowo, zamieszkane w większości przez Albańczyków, proklamowało niepodległość od Serbii w 2008 roku.

d11yvvx

Podziel się opinią

Share
d11yvvx
d11yvvx
Więcej tematów