Sepsa w wojsku: ośmiu żołnierzy w szpitalu
Na dwóch oddziałach gorzowskiego
szpitala przebywa obecnie ośmiu żołnierzy z jednostki wojskowej w
Skwierzynie w Lubuskiem. Jak podkreślił oficer prasowy
skwierzyńskiej jednostki wojskowej, kpt. Jacek Guz, tylko u trzech
z nich lekarze potwierdzili ostrą posocznicę, czyli sepsę.
Pięciu kolejnych trafiło do szpitala ze względu na podwyższoną temperaturę - zaznaczył Guz.
Jak poinformował ordynator oddziału intensywnej opieki medycznej Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, Jacek Zajączek, z leczonych tam na sepsę żołnierzy jeden jest w stanie bardzo ciężkim, drugi w ciężkim, a u trzeciego wystąpiły pierwsze symptomy poprawy. Najciężej choremu podawane jest białko C, najnowszy lek stosowany w zwalczaniu posocznicy.
Stan czwartego, chorego na zapalenie opon mózgowych żołnierza, leżącego na OIOM-e gorzowskiego szpitala, poprawił się na tyle, że prawdopodobnie jeszcze w sobotę trafi na oddział zakaźny, gdzie przebywa na obserwacji czterech jego kolegów ze Skwierzyny.
Z-ca ordynatora oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, Danuta Śmiglak, oceniła stan zdrowa żołnierzy przebywających na jej oddziale jako dobry. Jak powiedziała, od wczorajszego wieczora nie wydarzyło się nic niepokojącego.
Lekarze ustalili bakterię odpowiedzialną za zakażenie. Jest nią tzw. dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Dzięki temu mogą podawać chorym konkretny rodzaj antybiotyków. Bakteria ta może przenosić się drogą kropelkową, zatem w szpitalu podjęto niezbędne środki ostrożności.
Ośmiu hospitalizowanych obecnie w Gorzowie żołnierzy służy w 61. Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Skwierzynie. Mają po 20-21 lat. Należą do jednego pododdziału, liczącego ok. 200 osób, który w związku z wystąpieniem zachorowań został poddany trzydniowej kwarantannie. Pozostała część jednostki funkcjonuje już normalnie - powiedział Guz.
Wojsko skontaktowało się z rodzinami wszystkich chorych. Część rodziców i bliskich hospitalizowanych żołnierzy przyjechała do Gorzowa. W jednostce działa infolinia; pod nr tel. 095 717 74 77 można uzyskać informacje na temat stanu zdrowia żołnierzy ze Skwierzyny.
Na terenie jednostki i garnizonu wprowadzono reżim sanitarny. Wszyscy żołnierze i pracownicy otrzymali leki osłonowe. W ciągłym pogotowiu jest sześciu lekarzy i cztery karetki; przygotowano lądowisko dla śmigłowców. Jednostka jest w stałym kontakcie z dowództwem korpusu.
Sepsa - inaczej posocznica - jest reakcją zapalną organizmu wywołaną przez bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby. Zakażenie może prowadzić do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych, a w ich rezultacie - do śmierci chorego. Sepsa może wystąpić u osób w każdym wieku. Czynnikami mogącymi mieć związek z chorobą są m.in. zabiegi operacyjne, oparzenia, urazy, leczenie sterydami i przewlekłe choroby.