Sensacyjne wyniki sondażu WP
Gdyby wybory do sejmu i senatu odbywały się pod koniec grudnia, 38% badanych zagłosowałoby na PO, 21% głosowałoby na PiS - wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski przeprowadzonego przez Gemius.
W ostatnich dniach w sondażach różnych ośrodków występują znaczące rozbieżności. Polityków szczególnie zelektryzował sondaż SMG/KRC dla „Faktów” TVN, według którego poparcie dla Platformy gwałtownie się załamało. Partia rządząca od listopada straciła według niego nieomal co czwartego sympatyka. Polityków PiS i SLD ta informacja wprawiła w euforię, a działacze PO chodzili z nosem na kwintę Z kolei sondaż GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" pokazuje, że na scenie politycznej niewiele się zmieniło. Wynika z niego, że poparcie dla PO spadło tylko o 1 punkt procentowy w stosunku do badania z końca grudnia.
W sondażu Wirtualnej Polski chęć głosowania na PO zadeklarowało o 5% więcej wyborców niż dwa tygodnie temu. W ten sposób partia częściowo odrobiła straty, jakie notowała od dwóch miesięcy.
Nieznacznie pogorszyły się notowania opozycji – na początku stycznia PiS straciło 2 punkty procentowe poparcia.
Na trzecim miejscu pod względem popularności plasuje się SLD - popierany przez 8% (bez zmian w stosunku do ostatniego badania).
Notowania drugiej z partii tworzących koalicję rządową znajdują się w strefie "stanów niskich". Chęć oddania głosu na PSL zadeklarowało 4% wyborców (bez zmian). Gdyby wybory odbywały się na początku stycznia, PSL nie zdołałoby wprowadzić do parlamentu swych przedstawicieli.
Do sejmu nie dostałyby się: SDPL z 2-procentowym poparciem oraz LPR, Samoobrona, UPR i Demokraci.pl – po 1%. 1% ankietowanych wybiera inną partię, a 22% jeszcze nie wie, na kogo będzie głosować.
Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów Platformę wybiera 35% ankietowanych. Na PiS chce głosować 14% użytkowników internetu, 10% - na SLD. Podobnie, jak w badaniu ogólnym, Platforma zanotowała wzrost poparcia – tutaj tylko o 1%. Poparcie dla PiS zaś pogorszyło się - w tym wypadku o 2%.
Internauci na początku stycznia lepiej oceniają SLD. Poparcie dla tej partii wzrosło o 1%. Notowania koalicyjnego PSL nie zmieniły się.
Na początku roku 2010 gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia tylko co czwarty Polak (23%). Z kolei złe zdanie ma o nim blisko trzy czwarte badanych (72%).
W ciągu ostatnich dwóch tygodni ilość pozytywnych wskazań zmniejszyła się o 2%. Ilość osób oceniających rząd negatywnie nie zmieniła się.
Oceny pracy premiera nieznacznie się pogorszyły. Z aprobatą o Donaldzie Tusku mówi 35% Polaków (spadek o 1%). Z kolei negatywnie o pracy premiera wypowiada się 47% Polaków (wzrost o 1%).
Zmniejszyła się również - o 1% - ilość osób pozytywnie oceniających pracę Lecha Kaczyńskiego. Dobre zdanie o prezydencie ma dziś jedna trzecia (33%) Polaków. 59% ankietowanych ocenia działalność prezydenta negatywnie (bez zmian).
Jedna piąta Polaków (21%) pozytywnie wypowiada się o działaniach parlamentu, wciąż ponad połowa wyborców ma o sejmie zdanie negatywne (61%).
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 12 stycznia. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska