Sensacyjne malowidła w XIII-wiecznym kościele
We Francji, w jednym z kościołów, odkryto malowidła naścienne, które stanowią sensację w tym bogatym w zabytki kraju. Malowidła pochodzą z XIII i z XIV wieku.
08.02.2007 19:00
Pod warstwą tynku i późniejszych fresków natrafiono na stare malowidła pokrywające 550 metrów kwadratowych powierzchni kościoła pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Vif w departamencie Isere, w południowej Francji. Niewielką część z nich odsłonięto. Freski przedstawiają sceny zmartwychwstania zmarłych, portrety świętych, obraz smoka wyłaniającego się z dymu i figury geometryczne. Pod względem rozmiarów i stanu, w jakim się zachowały, malowidła stanowią prawdziwą rewelację w skali Francji.
Romański kościół wybudowano w XIII wieku - potem wprowadzano zmiany dzięki czemu freski znalazły się pod pięcioma warstwami innych malowideł stanowiących naturalną warstwę ochronną. Kościół był zamknięty w okresie wojen religijnych i w latach 1927-1950, kiedy to w ten sposób ukarano proboszcza, który nie chciał płacić czynszu za plebanię. Teraz trzeba znaleźć milion euro na restaurację malowideł - jeśli trafią one na listę zabytków narodowych, 60% kosztów pokryje skarb państwa.