Trwa ładowanie...
d49zhsw
09-10-2006 07:43

@Seniorzy

Film "Pierwsza próba" zyskał rekordową liczbę odsłon w serwisie YouTube. Od lata, kiedy się pojawił, obejrzało go niemal 2 mln osób, a skomentowało prawie 10 tys. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że autor jest dobijającym do osiemdziesiątki brytyjskim emerytem, który na tle kwiecistej tapety opowiada, jak zachwyciły go filmy zamieszczane przez młodych ludzi na YouTube i jak sam postanowił spróbować swoich sił. Pierwsza próba była pomyślna. Do dziś Peter zamieścił już 30 filmów - w kolejnych nagraniach opowiada o czasach wojny i o swoim życiu.

d49zhsw
d49zhsw

Portale babci i dziadka

Także w Polsce coraz więcej osób w starszym wieku bez kompleksów korzysta z możliwości, jakie daje globalna sieć. Według badań CBOS, Internetu używa już 13 proc. Polaków w wieku 55-64 lata. Dla nich tworzone są serwisy Intersenior.pl czy Senior.pl. Osoby z tej kategorii wiekowej są jednymi z najaktywniejszych użytkowników sieci. Dziadkowie i babcie komunikują się ze znajomymi przez Gadu-Gadu, udzielają się na forach internetowych, wysyłają cyfrowe zdjęcia z wycieczek, umawiają się na wspólne wypady, szukają przyjaźni na portalach randkowych, a wieczorami opowiadają wnukom bajki przez Skype'a.

Z badań Megapanel PBI/Gemius wynika, że pod względem aktywności emeryci nie ustępują młodszym użytkownikom - biorąc pod uwagę średni czas oraz średnią liczbę odsłon, seniorzy plasują się na trzeciej pozycji - za internautami w wieku 15-24 lata oraz 25-34 lata. Na forum Pięćdziesięciolatki To My dziennie pojawia się kilkadziesiąt nowych wątków i kilkaset postów. W wątku "kurs komputerowy" krok po kroku uczestnicy tłumaczą sobie, jak zainstalować Skype'a, zmniejszać zdjęcia, konfigurować system. W innych wątkach dzielą się przepisami, poezją, rozmawiają na różne tematy. Coraz aktywniejsi są też użytkownicy serwisu Senior.pl. Podpowiadają, czego brakuje, jakie funkcje warto rozbudować. - Ich pomysłem była wyszukiwarka lekarzy czy leków refundowanych, system komentarzy pod artykułami - opowiada Joanna Gacka z serwisu Senior.pl. Serwis uruchomiono w czerwcu, w sierpniu stronę odwiedziło 45 tys. osób i zanotowano blisko 135 tys. odsłon, we wrześniu liczby te się podwoiły.

- Często ci, którzy dopiero na emeryturze zaczynają się interesować Internetem, doceniają jego użyteczność informacyjną i komunikacyjną, zwłaszcza w kontekście utrzymywania kontaktu z rodziną - mówi Małgorzata Wołejko z firmy Gemius SA.

Pełnia życia

Z opracowanego przez brytyjską instytucję Ofcom raportu wynika, iż dwie trzecie seniorów, którzy nie deklarują korzystania z Internetu, chciałoby z niego korzystać, gdyby tylko udzielono im odpowiedniego wsparcia w nauce. Kiedy firma UPC Polska ogłosiła nabór na kursy komputerowe dla seniorów, na jedno miejsce zgłosiło się pięć osób. - Uczestnicy byli niezwykle przejęci, przychodzili punktualnie, uczyli się, organizowali dodatkowe zajęcia w domu. Z wypełnionych ankiet wynikało, że ponad połowa nie miała wcześniej styczności z komputerem, a zdecydowana większość zamierza kontynuować naukę i korzystać z Internetu t mówi Marzena Polak z UPC. - Starsi ludzie obserwując, co się dzieje dokoła, mają także ochotę skorzystać z udogodnień niesionych przez nowe technologie. Jedyną barierą jest obawa przed nowością i pytanie: "czy sobie poradzę? czy mój umysł to ogarnie?" - mówi Hanna Nowakowska z Forum 50+ Seniorzy XXI wieku (patron akcji UPC).

Magdalena Rychter

d49zhsw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49zhsw
Więcej tematów