Senatorowie nie staną w obronie krzyża
Senat odrzucił projekt uchwały autorstwa senatorów PiS, którzy chcieli, by Izba Wyższa wyraziła "stanowczy protest" wobec orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu przeciwko wieszaniu krzyży we włoskich szkołach. Przedmiotem obrad był również apel wzywający do poszanowania krzyża, autorstwa senatora PiS Piotra Andrzejewskiego.
17.12.2009 22:40
Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 47 senatorów, 37 było przeciwnych, przy jednym wstrzymującym się. Odrzucenie projektu rekomendowały komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
- Nie trzeba zapominać, że laicka ideologia niejednokrotnie doprowadziła w XX wieku do zbrodniczych skutków. Te lekcje oparte na walce z chrześcijaństwem powinniśmy zapamiętać na zawsze - głosił projekt uchwały. - Dlatego Senat wzywa instytucje Rady Europy do pełnego poszanowania wolności sumienia i religii oraz systemu wartości stanowiących wspólne dziedzictwo Europy - czytamy w projekcie odrzuconym przez senatorów.
W projekcie apelu, zaakceptowanego przez senackie komisje, Senat wzywa do poszanowania krzyża. Przypomniano, że "krzyż, znak wiary chrześcijańskiej, jest zarazem świadectwem, jak i symbolem praw każdej istoty ludzkiej do życia, wolności i godności, nie jest skierowany przeciwko komukolwiek i nie może być tak traktowany". W apelu stwierdzono także, że krzyż jest "oznaką uniwersalnych wartości w demokratycznym społeczeństwie obywatelskim" oraz "znakiem solidarności z każdym człowiekiem, bez względu na pochodzenie, wyznanie czy kolor skóry".
- Negowanie jego uniwersalizmu zbiega się z nasilającą falą prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie - podkreślono w apelu.
- Senat Rzeczypospolitej Polskiej upomina się o wyrażoną poprzez krzyż zasadę tolerancji i obrony za jego pośrednictwem uniwersalnych praw człowieka do prawdy, wolności, sprawiedliwości i miłości w wymiarze zarówno religijnym, jak i świeckim. Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce, Europie i na całym świecie o szacunek dla znaku krzyża, w jego nie tylko chrześcijańskim, ale i uniwersalnym wymiarze - brzmi tekst apelu.
Głosowanie w sprawie apelu odbyć się ma na następnym posiedzeniu Senatu, planowanym w dniach 11-14 stycznia 2010 r.