Trwa ładowanie...

Senatorowie apelują do Trumpa w sprawie polityki wobec Rosji

27 amerykańskich senatorów z obu partii politycznych zaapelowało w liście do prezydenta elekta Donalda Trumpa o stanowczość wobec Rosji w związku z jej agresywną polityką wobec Ukrainy.

Share
Senatorowie apelują do Trumpa w sprawie polityki wobec Rosji
Źródło: WP, Fot: Konrad Żelazowski
d16azsi

12 republikańskich i 15 demokratycznych senatorów napisało list, w którym ponowili apel do nowego prezydenta, by Stany Zjednoczone zwiększyły polityczne, ekonomiczne i wojskowe wsparcie dla Ukrainy. Według amerykańskich polityków Rosja odmawia poszanowania terytorialnej integralności i suwerennych praw Ukrainy do decydowania o własnym losie i prowadzi agresywną politykę wobec tego kraju.

Wezwali też Trumpa, by USA nie zaakceptowały aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję, ani nie znosiły sankcji nałożonych na Rosję za jej agresywne zachowanie na wschodzie Ukrainy.

d16azsi

Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się prominentni senatorowie jak szef senackiej komisji ds. sił zbrojnych John McCain, a także liderzy republikańskiej większości i demokratycznej mniejszości w Senacie.

Komentatorzy odczytują jako sygnał, że senatorowie nie zamierzają biernie przyglądać się polityce zagraniczną nowej administracji USA. To co najbardziej ich niepokoi, to możliwe złagodzenie tonu, czy wręcz resetu w relacjach z Rosją za prezydentury Trumpa.

Trump nie ukrywał w czasie kampanii prezydenckiej, że jest zwolennikiem zbliżenia z Rosją. Wielokrotnie wychwalał rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jako wybitnego przywódcę, nigdy nie skrytykował go za agresję na Ukrainie, a nawet sugerował, że aneksję Krymu uważa za usprawiedliwioną. Kwestionował też wartość NATO i mówił, że za jego rządów USA mogą nie przyjść z pomocą zaatakowanym sojusznikom z NATO, jeśli ci nie będą wydawać więcej na zbrojenia.

Senat przyjął w czwartek ustawę o wydatkach obronnych USA w 2017 roku, wcześniej zaaprobowaną już przez Izbę Reprezentantów, w której na pomoc dla Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa przewidziano 350 mln dolarów.

d16azsi

Oprac. Adam Hrynkiewicz

d16azsi

Podziel się opinią

Share
d16azsi
d16azsi
Więcej tematów